Haber

Neredeyse Yarım Asır Sonra İlk Kez Ay’dan Taş Toplanarak Dünya’ya Getirildi

Neredeyse Yarım Asır Sonra İlk Kez Ay'dan Taş Toplanarak Dünya'ya Getirildi

Çin, uzay keşiflerinde ABD ve Rusya gibi önemli başarılar almak için uzun süredir bu sektöre büyük yatırımlar yapıyordu. Ay’dan kaya ve toprak gibi numuneler getirmesi için tasarlanan insansız uzay arabulucu Chang’e 5, 23 Kasım 2020’de Dünya’dan ayrıldı ve ayrıldıktan 5 gün sonra Ay’a iniş yaptı.

Chang’e 5, Ay’da bulunan görevlerini tamamlamasının gerisinde, 16 Aralık’ta Moğolistan sınırları içerisinde başarılı bir şekilde iniş yaptı. Bu Vesile Ile Chang’e 5, 1976 yılından beri Ay’dan numune getirmeyi başaran ilk uzay aracı oldu.

Maksat, Ay hakkında daha pozitif bilgiye sahip edinmek

Çin insansız uzay aracı Chang'e

Çin’in insansız uzay arabulucu Chang’e 5’in görevi, Ay’ın “Fırtınalar Okyanusu” olarak tanıdık bölgesinden toplamda iki kilogram numune toplamaktı. Çin, gerçekleştirmiş olduğu bu görevle birlikte, ABD ve Sovyetler Birliği’nin arkasında, Ay’dan numune alabilen üçüncü ülke oldu.    

Çin haber ajansı Xinhua’nın yaptığı açıklamaya göre kapsülden alınan numuneler, Pekin’e gönderilecek ve dünya çapında çoğu bilim insanı ile paylaşılacak. bu vesileyle Çin, 2022 yılına dek yalnızca kendi mürettebatından oluşan bir uzay istasyonu kurmayı ve arkasında, Ay’a üçgenin taban olmayan kenarı basmayı da hedefliyor. 

Comments
To Top