Haber

Ne Qualcomm Ne Samsung: Mediatek, 3. Çeyreğin En Çok Satan Yonga Üreticisi Oldu

Ne Qualcomm Ne Samsung: Mediatek, 3. Çeyreğin En Çok Satan Yonga Üreticisi Oldu

Teknoloji sektörü odaklı pazar araştırma şirketi Counterpoint, geride bırakmaya hazırlandığımız 2020 yılının 3. çeyreğinde daha çok orta ve giriş segment akıllı telefonlarda görmeye alışkın olduğumuz MediaTek’in, Qualcomm’u geride bırakarak azami satış yapan yongaseti üreticisi olduğunu açıkladı.

Counterpoint’in açıklamalarına tarafından 2020’nin 3. çeyreğinde MediaTek işlemciye 100 milyon zeki telefon satışı gerçekleşti. Özellikle antre ve orta düzey akıllı telefonlarda kendini gösteren MediaTek, bu satışlar ile birlikte 3. çeyrekteki pazar payını yüzde 31 seviyelerine yükseltmeyi başardı.

ABD’nin Huawei’ye yaptırımları, MediaTek’in Qualcomm’u geçmesini sağladı

işlemci pazar payı

Dünyanın en büyük akıllı telefon işlemci üreticisi olarak aşina Qualcomm ise 3. çeyrekte yüzde 29 pazar payında kalarak unvanını kaptırmış oldu. aynı zamanda Qualcomm, 5G’li zeki telefonlar söz konusu olduğunda yüzde 39 pazar payı ile azami seçim edilen işlemci üreticisi olmaya devam ediyor.

Counterpoint’in verilerine göre 2020 3. çeyrekte 5G’li akıllı telefon satışı, toplam akıllı telefon satışının yüzde 17’sini oluşturdu. Oysa iPhone 12 modellerinin tüm dünyada satışa çıkmasıyla birlikte 4. çeyrekte sıçrama yaşanması ve 2020’nin son çeyreğinde satılan telefonların 3’te 1’inin 5G’li olması bekleniyor.

Qualcomm’un 3. çeyrekte MediaTek’in arkasında kalmasının en manâlı etkenlerinden biri, ABD’nin Huawei’ye olan yaptırımları. Huawei’den uzaklaşan tüketiciler, soluğu doğal olarak Apple, Samsung ya da Xiaomi telefonlarda aldılar. Apple ve Samsung’un kendi işlemcilerine siklet veriyor olması, Xiaomi’nin ise kademeli olarak daha artı MediaTek işlemci tercih ediyor olması, Qualcomm’un pazardaki konumunu negatif etkiledi.

Comments
To Top