Haber

Naziler Tarafından Keşfedilen ve Hala Hayatımızda Olan 8 Keşif

Naziler Tarafından Keşfedilen ve Hala Hayatımızda Olan 8 Keşif

Günümüzde bilimsel araştırma ve deneylerin neredeyse tamamı, bütün ahlaki kurallar, insan hakları ve ahlak çerçevesi göz önüne alarak gerçekleştiriliyor. Fakat 20. yüzyılda işler böyle değildi, özellikle de II. Dünya Savaşı esnasında. Naziler, her ne kadar yaptıklarıyla dünyanın nefretini üzerinde toplamış olsalar da günümüzde kullandığımız birçok teknolojik ve kimyasal maddeyi onlar doğruca kullanıyoruz.

Adolf Hitler’in Almanya’sı ve Naziler olmasaydı sahip olamayacağımız bu buluşların ne dek dehşet koşullar (Holocaust) altında keşfedildiği göz önüne alındığında olur ya bu ürünlere aleyhinde görünüm açınız değişebilir. İşin o kısmını göz önünde bulundurmak size kalmış, bize düşen kısım ise Naziler kadar keşfedilen ve hâlâ hayatımızda olan 8 keşfi sizlerle buluşturmak.

Naziler tarafından yapılan keşifler:

Fanta Kaset Jagermeister Yakıt bidonu Pervitin Amfetamin Hapı Gece görüşü “Özelleştirme” tabiri Sahte para

Fanta

fanta nasıl bulundu

Bizim ‘Sarı Kola’ olarak bildiğimiz Fanta’nın hikayesi biraz ilgi çekici. 1941’de Pearl Harbor saldırısıyla II. Dünya Savaşı’na resmen katılan ve Naziler’i düşman belleyen ABD, bununla birlikte Coca Cola’yı tüm dünyaya arz ediyordu. Savaşta oldukları gerekçesiyle ABD, Nazi Almanya’sına Coca Cola arz etmeyi bırakmıştı.

aynı zamanda Coca Cola’nın Almanya temsilcisi olan Max Keith, ticaret yapmaya devam etmek istiyordu. Kimyagerleriyle birlikte yemek yemek endüstrisinden artakalanlarla zencefil birasına tat olarak çok benzer bir meşrubat meydana getirdiler. Alkolsüz ve yumuşak içimli olan bu serinletici içeceğe Fanta ismini verdiler ve Coca Cola’nın Avrupa’daki tahtını Fanta ile devirmeyi başardılar. Nazi Almanya’sı çöktükten daha sonra Keith, Fanta’nın haklarını Coca Cola’ya sattı.

Kaset

kaset nasıl bulundu

Z kuşağı her ne kadar bu alete pek aşina olmasa da eskiler bilir: 80’lerin sonlarını, 90’ların tamamını ve 2000’lerin başını kasıp kavuran kaset teknolojisi de Naziler göre bulunmuştu. Fritz Pfleumer isimli Alman bir bilim insanı, 1928 yılında kâğıdı metal şeritlerle kaplamanın bir yolunu keşfetti ve 1935 yılında ilk manyetik kaset kaydedicisi buluş edilmişti. Bu materyal hem ses kayıt kalitesini arttırıyor keza de tescil süresini uzatıyordu.

II. Dünya Savaşı esnasında Müttefik Kuvvetler, Avrupa’daki radyo sinyallerini yakaladıklarında farklı yerlerdeki öbür insanların aynı anda benzer mesajları okuduklarını ayrım ettiler ve kafaları çok karıştı. Bu şamata doğruca Naziler, haberleşmelerini el altından yapabildiler. Naziler çökünce teknoloji ABD’ye getirildi ve sivil kullanıma 20 yıl değin daha sonra sunuldu.

Jagermeister

jagermeister naziler

Jagermeister’ın tarifi, 1934 yılından bu yanlamasına değişmedi ve bu markanın ilgi çekici bir yanı da bu içkinin bir Nazi generali için özel olarak yapılmış olması. Markanın kurucu kardeşlerinden biri olan Curt Mast, 1934 yılında bu karışımı Hermann Goring isimli Nazi generali için özel olarak geliştirdi ve adını da Jagermeister, yani ‘Usta Avcı’ koydu.

Yakıt bidonu

benzin bidonu tank

Benzinsiz bir ordu, bataryasız bir telefona aynı. Bunun haberdar ve yüklü miktardaki tank birliklerinin, arabalarının ve uçaklarının yakıt ihtiyacını yerine getirmek zorunda olan Naziler, ‘Silahlı Kuvvetler Birimi Bidonu’ ismiyle birincil mobil yakıt deposunu kullanmaya başladılar. Almanların tasarladıkları bu benzin bidonları neredeyse 20 Litreye dek benzin depolayabiliyordu.

Pervitin

pervitin amfetamin

Almanya demin hâlâ Weimar Cumhuriyeti olarak bilinirken, ülkenin ilaç endüstrisi kademeli olarak gelişiyordu ve ülke dünya çapında en önde gelen afyon ve kokain ihracatçısıydı. 1936 yılındaki Olimpik Oyunlarda ABD’lilerin kullandığı amfetaminlerden etkilenen Dr. Fritz Hauschild, kendi ilacını geliştirmeye koyuldu ve ilk Alman Metil-Amfetaminin patentini aldı: Pervitin.

İlaç öyle çabuk yayıldı ama çoğu ürünün içinde çoğu şekilde kullanılmaya başlandı. 1940 yılında Naziler, Fransa’yı Ardennes Dağları üzerinden işgal etmeye hazırlanırken doktorlar askerlere bu ilaçtan günde 5 tablet almalarını emrettiler. Bu sayede askerler üç gün üç gece uyku ihtiyacı duymadan savaşabildiler.

Gece görüşü

gece görüşü

Eğri oturup dürüst konuşmak gerekirse Naziler gece görüşünü ilk bulanlar değildi. Oysa gece görüşünü tek bir askerde taşınabilir hâle getirenler onlar oldu. Kod adı Vampir olan bu aygıt, heybetli bir batarya taşıyan sırt çantasını da beraberinde getiriyordu ve içerisinde kızıl ötesi ışın ve kızıl ötesi mercek bulunuyordu. Bu mercek istenirse silahın nişangahına, istenirse gözlük olarak kullanılabiliyordu.

‘Özelleştirme’ tabiri

özelleştirme ne demek

‘Özelleştirme’ tabiri her ne kadar Peter Drucker isimli ekonomiste atfedilse de bu ifade ve şart başlangıçta Naziler göre kullanılmıştır. Peter Drucker’ın 1969’da fiilen ‘Bitmiş Özelleştirme’ olarak sunduğu bu terim, kamulaştırılan idarelerin tekrardan özelleştirilmesi anlamına geliyor.

Nazi Almanya’sının ekonomisine göz atıldığı zaman, Maxine Yaple Sweezy kadar yapılan incelemeler doğruca sanayicilerin Hitler’i ekonomi politikası baştan sona desteklediği görülebiliyor. Bu politikalar, Drucker’ın sonra ‘Baştan Özelleştirme’ olarak kamuoyuna sunduğu şeylerden oluşuyordu.

Sahte para

sahte para

Naziler, düşmanlarını yalnızca tanklar ve silahlarla yok, hesaplı yönden de yıkmak istiyordu. bu nedenle ‘Işlem Bernhard’ isimli operasyonu başlattılar. Işlem dahilinde tonlarca sahte İngiliz ve Amerikan doları basıp piyasaya sundular. Bu sayede keza insanların hükümete olan güvenini hem de ekonomilerini çökerttiler.

Bu Vesile Ile Naziler göre keşfedilen ve hâlâ hayatımızda bulunan buluşları listelediğimiz içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Düşüncelerinizi ve önerilerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın. Keza resmi Telegram kanalımıza buradan abone olabilirsiniz.

Comments
To Top