Haber

NASA’nın Perseverance Aracının Uzay Yolculuğunu Dinleyin

NASA’nın Perseverance Aracının Uzay Yolculuğunu Dinleyin

Uzay boşluğunda ses yayılmaz. Hava veya başka titreme yapacak madde olmadığı için ses yoktur. gerçi NASA’nın Perseverance adlı uzay aracının yolculuğuna kulak kabartmak mümkün oluyor.

Perseverance aracı, Mars yüzeyinde farklı alanlara yönlendirilmiş araştırmalarda kullanılmak üzere geliştirildi. NASA bu aracı geçtiğimiz aylarda kızıl gezegene göndermişti. Aracın uzayda az daha 3 aylık bir zaman daha yolculuk etmesi bekleniyor.

60 saniyelik ses

perseverance

Perseverance, NASA’nın üzerinde bir mikrofon bulunan birincil aracı olarak da tarihe geçmişti. Aracın üzerinde bulunan mikrofon, 60 saniyelik bir ses kaydetti. Her ne kadar uzayda hava olmadığı için ses yayılmıyor olsa da aracın mekanik titreşimini elektrik sinyalleri olarak kayda geçirmek mümkün oldu.

Uzayda hemen hemen saatte 42 bin kilometre şipşak yolculuk eden araçtan kaydedilen sesler 19 Ekim tarihli oldu. Bu sesler, sahiden aracın soğutma sistemine ait. Değişken soğutma sistemi araçta oluşan artı ısıyı toplayarak dışarı atmayı sağlıyor. Akışkan sürekli bir döngü halinde bulunuyor.

Mikrofonun koyulma nedeni ise denek bir girişim. Bu girişimin amacı ise Mars atmosferine giriş, iniş ve konma anlarında çıkacak sesleri kaydedebilmek olarak açıklanıyor. Bu Nedenle ileride diğer yüzey araçları için de daha kolay iniş yapmayı sağlayacak veriler toplanması planlanıyor.

Sistemler çalışıyor

perseverance

Konuyla ilgili olarak Mars 2020’nin EDL Kamera ve Mikrofon alt sistemi baş mühendisi olan Dave Gruel bir tanımlama yaptı. Gruel açıklamasında “Uzay aracı operasyonunda uçuşta minik bir ses almak fazla fantastik olsa da daha kayda değer bir anlamı var. Sistemimizin çalıştığını ve Mars inişinde bir takım kuru gürültüleri kaydetmeye hazır olduğunu gösteriyor.” dedi.

Perseverance uzay arabulucu, kızıl gezegen yüzeyinde çalışmalar yapmak için öyle çok özel ekipmanla donatıldı. NASA’nın bu arabulucu 2021 yılının başlarında Mars’a iniş yaparak çalışmalarına başlayacak. Kaydedilen sesleri buradan dinleyebilirsiniz.

Comments
To Top