Haber

NASA’nın İnsanlı Ay Yolculuğu Görevlerini Yapacağı Artemis Projesi İçin Astronot Kadrosu Açıklanacak

NASA'nın İnsanlı Ay Yolculuğu Görevlerini Yapacağı Artemis Projesi İçin Astronot Kadrosu Açıklanacak

NASA tarafından yürütülen ve ESA, JAXA, CSA gibi uluslararası ortaklıklarla birlikte çalışılan Artemis projesi, 2017 yılından beri üstünde çalışmalar yürütülen bir proje. Bu projenin amacı, Ay’ın güney kutbuna ilk kadın ve bir sonraki erkek astronotu indirmek olarak açıklama ediliyor. NASA, uzun vakit sonradan Artemis projesiyle birlikte Ay yüzeyine but basmak için araştırmalar yürütüyor. Takriben 3 senedir çalışmaları süren Artemis projesinin insansız olarak uçuşlarının 2021’de, insanlı uçuşların ise 2023 ve 2024 yıllarında yapılması planlanıyor.

Her şey planlandığı gibi giderse 2025 yılından 2030 yılına dek her yıl bir tane edinmek üzere uçuşların gerçekleştirileceği söylenen Artemis projesiyle ilgili bugün bir gelişme daha yaşandı. Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Mike Pence’in, Ay’ın güney kutbuna inmeyi hedefledikleri insanlı uçuşlar için yeni bir tanımlama yapacağı öne sürüldü.

Önümüzdeki senelerde yapılacak insanlı uçuşlar için astronot kadrosu açıklanacak:

NASA Artemis insanlı ay görevleri

Ars Technica kadar yapılan açıklamaya tarafından Mike Pence’in yakın süre içerisinde Artemis projesi için 18 karakter astronot kadrosunu açıklaması bekleniyor. Önümüzdeki yıllarda gerçekleşmesi beklenen Ay yüzeyine yapılacak insanlı uçuş görevleri için açıklanacak olan 18 kişilik kadronun hepsinin Ay yüzeyine yapılacak uçuşlara katılmayacağı fakat defalarca göreve hazırlanmış olarak bekleyecekleri de açıklanan teferruat arasında.

Bunların yanı sıra Artemis Projesi için bazı raporlar da bulunuyor. İnsanlı asıl görevlerin 2024’te başlayacağı söylenen Artemis projesinin 2024 yılında gerçekleştiremeyeceğini belirten raporlarda bu görevlerin en erken 2026 yılında başlayabileceği söyleniyor. Bunun sebebinin ise yeni Amerika Birleşmiş Devletleri Başkanı Joe Biden’ın uzay görevlerine ne dek öncelik vereceğinin bilinmemesi olduğu söyleniyor.  

Comments
To Top