Haber

NASA’nın Araç Kondurduğu Asteroidin İçi Boş Çıktı

NASA’nın Araç Kondurduğu Asteroidin İçi Boş Çıktı

Son yıllarda incelenen gök cisimleri aralarında pek fazla garip inşa var ama hiçbiri Bennu asteroidi dek çekici yok. Bu asteroid incelendikçe daha da acayip ayla geliyor. Acilen de göktaşının içinin boş olduğu ortaya çıktı.

Asteroid yüzeyine geçtiğimiz günlerde iniş yapan NASA aracı Osiris-Rex, görece düz yüzeyiyle ideal iniş noktası olan Bennu’ya konmuştu. Araçtan gelen görüntüler de asteroidin yapısı hakkında bilgiler sundu.

Asteroid yüzeyi parçalandı

osiris rex

NASA asteroid üzerindeki en düz noktalardan birini bulup o noktaya kondu ve misal aldıktan sonra hemencecik havalandı. Toplanan örneklerin beklenenden çok daha yumuşak olması araştırmacıları şaşırtsa da sürpriz sonra geldi: aracın üstünde bulunduğu yüzey çökmeye başladı.

Uzay aracı taş ve toz örneklerini havalandırmak için nitrojen püskürttü ve sonradan havalanan parçaları çekti. Gezegenin yumuşak yüzeyine hazır olmayan araştırmacılar böylece planlanandan fazla parça topladı. Bu da aracın misal malzeme haznesinin hasar görmesine neden olmuştu.

Bu yaşananlar Bennu ile ilgili sürprizlerin sonu olmadı. Yakın zamanda Kolorado Üniversitesi’nden araştırmacılar, uzay arabulucu kadar toplanan araştırma örnekleri üzerinde yaptığı çalışmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya kadar asteroidin içi boş.

Bennu kendini parçalıyor

Araştırmada, “Asteroidin benzeri merkezinde aylaklık var, bu boşluğa birkaç futbol sahası sığdırabilirsiniz.” diyen Hava Uzay Mühendislik Bilimi Bölümü profesörü Daniel Scheers, göktaşının kendi sonuna gidebileceğini belirtti.

Yapılan çalışmalarda Osiris-Rex’in Bennu’nun etrafında geçirdiği sürede elde ettiği kütleçekim verileri kullanıldı. bununla birlikte Bennu’nun kendi ekseni etrafındaki dönüşünde bilye boyutlarında kaya parçalarını uzaya saçtığı da ifade edildi. Parçaların hareketlerini takip eden tahsis yöneticileri, asteroidin merkezi çekim gücünü hesapladı.

Bennu’nun en kuvvetsiz olduğu noktası ekvator bölgesi. Her dört saatte bir kendi ekseni etrafında bir tur dönen gök cismi gittikçe de hızlanıyor. Scheers böylece gök cisminin ileride bu dönüş sebebiyle kendini parçalayabileceğini ifade ediyor.

Comments
To Top