Haber

NASA’nın 1966 Yılında Ay’a Gönderdiği Roketin Bir Parçası Yeniden Dünya’ya Geldi

NASA'nın 1966 Yılında Ay'a Gönderdiği Roketin Bir Parçası Yeniden Dünya'ya Geldi

İnsanlık olarak uzaya adımızı taşıdığımız ilk araçlardan bir parça geçtiğimiz günlerde Dünya’ya selamlama verdi. NASA kadar paylaşılan açıklamaya tarafından 2020 SO olarak adlandırılan parça, 8 Kasım günü Dünya’nın yerçekimi kuvvetine maruz kalacak kadar gezegenimize yakınlaştı.

2020 SO isimli parça, NASA’nın açıklamasına göre uzaydaki manâsız dolaşımına devam etmeden önce Dünya’nın civarda 2 tur daha atacak. Bu iki turun gerisinde parça, mart ayı civarında yoluna devam edecek. Bu parçanın en kayda değer özelliği, 1966 yılında Ay’a gönderilen bir roketin parçası olmasıydı.

54 yıldır uzayda dolanıyor:

Araştırmacılar, 2020 SO’yu başlangıçta eylül ayında asteroidleri ifade etmek için yapılan araştırmalar esnasında keşfettiler. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda bunun bir asteroid olmadığı, bunun yerine 1966 yılında NASA göre Ay’a fırlatılan ve Surveyor 2 aracını içeren roketin üst kademesi Centaur’du.

Centaur, roketi oluşturan öteki parçalarla birlikte 20 Eylül 1966 yılında Dünya’dan ayrılmıştı. Surveyor 2, üç gün sonra tesadüfen Ay’a çarpmıştı. Surveyor 2’yi içeren Centaur, Güneş’in etrafında dönmek üzere uzayın derinliklerine gitmişti. Geçtiğimiz günlerde geri dönen Centaur, bütün 54 yıldır uzayda hiçbir rasgele sürükleniyordu.

nasa

1964 – Atlas roketine yerleştirilen bir Centaur

Centaur, NASA’nın Apollo programına dürüst atılan en kayda değer adımlardan birisinin atılmasını sağlamıştı. Surveyor 2, Ay’a yanlışlıkla çarpmış olsa da Centaur NASA’ya önemli veriler sunmuştu. NASA, 1966 ve 1968 yıllarında Surveyor adı altıda 7 göreve daha imza atmıştı. Bu görevler arasında Ay’a iniş yapamayarak başarısız olunan tek tahsis Centaur’un da yer aldığı Surveyor 2 göreviydi.

Centaur, Dünya’ya 2 kere daha uğradıktan daha sonra Güneş’e dürüst yoluna devam ederse Güneş’in etrafında dönen 1960’lardan kalma birincil roket parçası unvanını kazanabilir. Bilim insanları, bu ufak roket parçasının yolunda gidip gitmediğini peşine düşüp takip edecekler.

Comments
To Top