Haber

NASA’lı Gökbilimci Ciddi Ciddi Tarih Verdi: Yabancı Yaşamı 2036’da Bulacağız

NASA’lı Gökbilimci Ciddi Ciddi Tarih Verdi: Yabancı Yaşamı 2036’da Bulacağız

NASA, uzaylılar hakkında tüm dünyaya heyecan vermeyi seven bir kurum ve ABD, bilim kurgu sineması, edebiyatı ve oyunları baştan sona bu işin ekmeğini fazla pozitif yedi. Hatta böylece bundan böyle “uzaylı” kelimesi geçen bilimsel bir gelişme bile eskisi değin çok alaka uyandırmıyor. gerçi bu konuda çalışmalar yürüten bilim insanlarının önemli açıklamaları var. 

NASA’nın 1970’li yıllarda yürütmeye başladığı, dünya dışı yaşamı araştırma odaklı SETI projesinde çalışan kıdemli astronom Serg Shoshak, arayışın 2036 yılında sonlanabileceğine uyarı çekti. Üstelik bu böylece gelişi hoş bir tahmin de değil. Kendisine tarafından SETI’de gözlemler için kullandıkları bilgisayarların gücü, 2036’da fazla daha pozitif yıldız ve sistemi taramaya yetecek. 

“2036’da bir şeyler bulacağımıza dair herkesle bir Starbucks kahvesine iddiaya girerim”

seth shoshak

BBC’nin The Debrief isimli radyo programına katılan Seth Shoshak, SETI’de kullandıkları bilgisayarların her 2 yılda bir 2 kat daha enerjik ışık halkası geldiğini açıkladı. Bu görüşünü bundan böyle geçerliliği tartışılan Moore Yasası’na dayandıran Shoshak, “2036’da bir şeyler bulacağımıza dair herkesle bir Starbucks kahvesine iddiaya girerim” açıklamasında bulundu. 

Moore Yasası’na kadar bilgisayarların güçleri yaklaşık her 2 yılda bir 2’ye katlanır. Yani eğer paranızı saklayacak olursanız, kur ve vergi değişimleri hariç, 2 yıl daha sonra bugünkünden 2 kat daha güçlü bilgisayar alabilirsiniz. Natürel fakat bu açıklamanın bilimsel bir tabanı değil, oysa 1965’te ortaya atılıp kabul gören Moore Yasası böyle diyor. Yasanın geçerliliği 2010’lu yıllardan itibaren tartışılıyor, çünkü bilgisayarların işlemcilerinde 2 kat güçlenme gibi bir koşul söz konusu olmuyor. 

“2036 yılında 1 milyon yıldızı ve sistemlerini aynı anda gözlemleyebileceğiz”:

seti

Gözlemleri yalnızca insanların yaptığına dair genel bir hata olduğundan söz eden Shoshak, bu durumu aynı anda 1 milyar tane TV kanalını izlemeye benzetiyor. Bir insan için imkansız olan bu senaryo, yeterince güçlü bilgisayarların altından kalkabileceği bir durum. 

Shoshak’a göre SETI’de gözlemler için kullanılan süper bilgisayarlar, 2036’da 1 milyon yıldız sistemini aynı anda gözlemlemeye yetecek. Açıklamasına “1 milyon yıldız, bir şeyler bulmamız için en doğru rakam” şeklinde devamlı Shoshak’a tarafından bu sırada yaşama sahip o kadar çok dış gezegenin keşfi de olası olacak.

Comments
To Top