Haber

NASA Uyardı: Planlanan Yeni Uydu Takımı Çarpışma Riski Yaratıyor

NASA Uyardı: Planlanan Yeni Uydu Takımı Çarpışma Riski Yaratıyor

Elon Musk ve SpaceX’in uydularla dünyanın dört bir yanına internet götürme fikri gerçekten çok da yeni değil. Hatta SpaceX bu alanda yalnız da sayılmaz. Kendi uydu takımını meydana getirmek isteyen firmalar var. Bunlardan biri de BAĞLI & Science.

NASA, firmanın çalışmalarında kuracağı genişbant uydu ağı için çekincelerini dile getirdi. Ajansa göre ağ için kullanılacak uyduların yörüngedeki öteki uydularla çarpışma riski epeyce yüksek.

Uzay trafiği karışabilir

uydu ağı

30 Ekim’de NASA’nın ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) için hazırladığı raporda yeni ağın oluşturduğu risklere dikkat çekildi. Bu rapor, Texas merkezli firmanın yüzeyden takriben 720 kilometre yükseklikte 243 uyduyu kullanım planını gerçekleştirmesi için gerekiyordu.

SpaceMobile adlı bu oluşum, zeki telefonlara ilk elden genişbant temas sağlayacak. Bunu sonra gelmek için de firmanın uyduları koskocoman antenler kullanacak. Antenlerin alanı 900 metrekareyi bulacak. Yani Starlink uydularına kıyasla büyükçe olacaklar.

Her ne dek biz uzayı ölümsüz bir başıboşluk olarak görsek de yörüngemiz epeyce kalabalık. Bu trafiğe bu kadar büyük uyduların eklenmesi de NASA’ya kadar çarpışma ve yakın geçme olasılıklarını da ciddi oranda arttıracak.

O irtifada diğer uydular var

spacemobile

NASA hem projede hedeflenen yükseklik konusunda da özel olarak uyarıda bulunuyor. Zira bu irtifada derhal A-Train adı bahşedilen ve NASA ve uluslararası ortakları tarafından kullanılan 10 uyduluk bir yer gözlem ağı yer alıyor. Her ne değin A-Train 705 kilometre irtifada olsa da bütün bulundukları irtifa 690 km ile 740 km arasında değişiklik gösterebiliyor.

NASA’ya kadar yeni uydu ağı, ajansın kendi çalışanlarının yılda 1500 yer değiştirme ve 15000 planlama aktivitesi yapmasına niçin olacak. Bu da günde 40 manevra seslenmek. Ayrıca ajans o irtifada o kadar fazla atık inşa bulunduğunu da mektubuna ekleyerek BAĞLI & Science ekibine yeni bir yükseklik seçmeleri tavsiyesinde bulundu.

Comments
To Top