Haber

NASA: NGC 3603 Takımyıldızı, Bir Mücevher Gibi Parlıyor

NASA: NGC 3603 Takımyıldızı, Bir Mücevher Gibi Parlıyor

NASA, Karina takımyıldızında yer alan NGC 3603 adlı açık yıldız kümesinin ilgi çekici bir görüntüsünü, bütün dünyayla paylaştı. Hubble Uzay Teleskobu’nun yakalamış olduğu bu manzara, 20.000 ışık yılı uzaklıkta yer alan Minik Macellan Bulutu adlı bir gökadadan alındı.

NGC 3603, Samanyolu Galaksi’sinin içerisinde bulunan en etkileyici yıldız ve bulut kümelerini içeriyor. İlk olarak 1834 yılında John Herschel kadar keşfedilen bu yıldız kümesi, binlerce genç yıldızdan oluşuyor. 

NGC 3603, Binlerce Genç Yıldızdan Oluşuyor

NASA NGC 3603 Takımyıldızı

Uzayın karanlık ve tozlu bölgelerinde doğan yıldızlar, ağır ağır parlamaya ve etrafındaki kozaları temizlemeye başladıkça daha görünür ayla gelmeye başlar. Yıldızların yaymış olduğu UV radrasyonları, gaz bulutları ile etkileşime girerek ortaya çekici bir görüntü çıkarır.

Samanyolu Galaksi’sinin içerisinde bulunan NGC 3603 adlı yıldız kümesi de kozalarından temizlenmiş binlerce genç yıldızdan oluşuyor. NASA, paylaşmış olduğu bu görüntüyle birlikte, NGC 3603’ün yıldızlardan oluşan bir mücevher kutusuna benzediğini açıklama etti. 

NASA, yapmış olduğu açıklamada; “Takriben 20.000 ışık yılı uzaklıkta yer alan NGC 3603, Karina takımyıldızına ait bir yıldız kümesi. Enerjik ultraviyole ışıkları ve en sıcak yıldızlardan gelen rüzgarlar, yıldızların civarda büyük ve görkemli bir balon oluşturuyor. NGC 3603, yıldızların hayat döngüsü aşamalarını alımlı bir şekilde ortaya koyuyor.”

Comments
To Top