Haber

NASA, Hubble Uzay Teleskobuyla Çekilen Yeni Görüntüler Paylaştı

NASA, Hubble Uzay Teleskobuyla Çekilen Yeni Görüntüler Paylaştı

Nisan 1990’da Discovery uzay mekiğiyle Dünya çevresindeki yörüngesine taşınan Hubble Uzay Teleskobu, uzayda geçirdiği 30 yılı aşkın zamanda birçok güzel fotoğrafa imza attı. Uzun süredir insanlığın uzaydaki gözü olan teleskop, günümüzde hâlâ epeyce başarılı işlere imza atıyor ve bilim insanlarını şaşırtmaya devam ediyor.

NASA ise bu sene 30 yaşına basan Hubble Uzay Teleskobu’nun yeni yaşını anmak için göz alıcı gökadalar, ışıltılı yıldız kümeleri ve hayaletimsi bulutsuları içeren 30 yeni Hubble görüntüsü paylaştı. Görüntüler, amatör gökbilimciler kadar tespit edilebilen uzay nesnelerinin bir listesi olan Caldwell kataloğuna eklendi.  

Uzay ajansı göre geçtiğimiz cuma günü yapılan açıklamada “Bu görüntüler, Hubble göre kariyeri boyunca çekildi ve bilimsel araştırma ya da mühendislik testleri için kullanıldı ancak NASA, şimdiye değin görüntüleri halka sunmak için tamamiyle işlememişti” ifadelerine yer verildi. Dilerseniz gelin, bu görüntülere daha yakından göz atalım.

Hubble’ın yakaladığı görüntülerden bazıları:

NGC 40

NGC 40

Bu hayalet leke, Caldwell 2 olarak da aşina gezegenimsi bulutsu NGC 40. NASA, fotoğraf hakkında “Bulutsunun yaşamının son aşamasına ulaşmış olan merkez yıldızından dışarıda dürüst genişleyen bir gaz kabuğu” dedi.

Çift Küme

Çift Küme

Perseus takımyıldızının Çift Kümesi, NGC 869 ve NGC 884 açık kümelerinden oluşuyor. 7.500 ışık yılı uzaklıkta yer alan NGC 869 ve NGC 884 kümelerinin her ikisi de çıplak gözle görülebilir.

Cüce gökada NGC 147

NGC 147

Katalogda 17. sırada yer alan bu manzara, NGC 147 adlı cüce gökadasını gösteriyor. Kraliçe takımyıldızı yönünde az daha 2,58 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan bir cüce eliptik galaksi olan NGC 147’nin bilhassa ışıkla kirlenmiş veya puslu gökyüzünde çıplak gözle saptama edilmesi azıcık kuvvet. Bu sevimli galaksiyi bulmak için karanlık bir alanda düzgün bir teleskopla gözlem yapmanız en sağlıklısı olacaktır.

NGC 185

NGC 185

Andromeda Galaksisi’nin bir uydusu olan NGC 185, cüce küremsi bir galaksi. NASA, böylece fazla cüce eliptik galaksiden öbür olarak genç yıldızlardan oluşan kümeleri içeren bu galaksiyi güçlü dürbünlerle tespit etmeyi öneriyor.

Sarmal gökada NGC 5005

NGC 5005

Gökbilimciler, kataloğun 29. sırasında bulunan ve sevimli bir sarmal gökada olan NGC 5005’in kalbinde süper kütleli bir kara delik olduğunu düşünüyor. NASA, yaklaşık 40 milyon ışık yılı uzaklıkta konumlandığı tahmin edilen bu gökadayı bulmak için Canes Venatici takımyıldızına ufak bir teleskopla bakmak gerektiğini söyledi.

Bir diğer helezoni gökada daha: NGC 4559

NGC 4559

36. sırada yer alan NGC 4559, helezoni gökadanın ışıltılı bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. Çekirdek ve bazı kolları bu Hubble görüntüsünde görünen gökadayı bulmak için orta zirve bir teleskop işinizi görecektir.

NGC 5248 ve yıldız patlamaları

NGC 5248

Helezoni galaksiler, uzayda en fazla işaret nesnelerdir ve NGC 5248 (Caldwell 45), bunun bir diğer fantastik örneği. Etkili bir galaksi olan NGC 5248, Başak takımyıldızı yönünde yaklaşık 50 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.

Yakalanması kuvvet galaksi: IC 1613

IC 1613

Meydan okumaya hazırlanmış mısınız? Öyleyse Balina takımyıldızında Caldwell 51 olarak da bilinen cüce gökada IC 1613’ü bulmaya çalışın. NASA, Caldwell 51’in fark edilmesi fazla baskı ve bununla beraber yakalanması en şiddet Caldwell nesnelerinden biri olduğunu söylüyor. Orta büyüklükteki teleskoplarla bakıldığında bile gökyüzünde fazla derecede solgun ve düzensiz bir kir olarak görünüyor.

NGC 4697

NGC 4697

Kataloğun 52. esnasında yer alan NGC 4697, Dünya’dan 40 milyon ışık yılı uzaklıkta yer alan eliptik bir gökadadır. NASA, gökadanın çekirdeğinin banliyölerde minik bir teleskopla görünebileceğini söylüyor.

Küresel yıldız kümesi NGC 5694

NGC 5694

Caldwell 66 olarak karşımıza çıkan küresel küme NGC 5694, Suyılanı takımyıldızı yönünde 114 bin ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Onu saptamak için minik bir teleskop yeterli olacaktır.

Caldwell kataloğunda 109 nesne var ve Hubble şu anda bunlardan 87’sinin resimlerini topladı. Katalogda bulunan öteki nesnelere göz atmak için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Comments
To Top