Haber

NASA, Farklı Dünyalardan Hikayeler Anlatan Üç Boyutlu Göktaşı Koleksiyonunu Paylaştı

NASA, Farklı Dünyalardan Hikayeler Anlatan Üç Boyutlu Göktaşı Koleksiyonunu Paylaştı

İnsanlık olarak, türümüz bundan takriben 51 yıl önce kendi gezegeni dışında bir kara parçasına ilk kez ayak bastığından beri, uzaya dair onlarca yeni data edindik. Yıllar içinde araştırmalar ve yeni uzay görevleri ile kendimizi bu konuda epey geliştirdik.

Bu uzun ve emek gerektiren yolculukta bizim için en manâlı bilgi kaynaklarından biri ise uzay görevlerinden elde ettiğimiz materyaller ve gezegenimizin atmosferine girdikten sonradan parçalanmadan yeryüzüne ulaşabilen, ola ki de milyonlarca yıl yeraltında kaldıktan daha sonra keşfedilen göktaşları oldu. Bütün bu kritik materyaller pek fazla bilimsel araştırmada bilim insanları için neredeyse rehber oldu ve uzay maceramızda daha ileriye gitmemize olanak sağladı.

Göktaşı

Aradan geçen 51 seneden sonra, artık bu kaynaklara evimizde bilgisayar karşısından dilediğimiz gibi ulaşabilme özgürlüğüne sahibiz çünkü NASA, dünyamızdan olmayan taşlardan oluşan koleksiyonunu kullanımımıza sundu. 

Koleksiyon, taşların üç boyutlu görüntüsünün yanına hikayelerini de anlatıyor:

Astromaterials 3D Explorer sitesi üzerinden ulaşabileceğiniz bu koleksiyon şu lahza için ikiye ayrılmış durumda. İlk koleksiyonda Apollo görevlerinde Ay’dan yığılmış örnekleri inceleyebilir, bu taşlar hakkında detaylı bilginin yanına taşların üç boyutlu görüntülerine ulaşabilirsiniz.

İkinci koleksiyon ise milyonlarca yıl önce Mars’tan kopan ve gezegenimizin yer çekimine kapılarak buraya düşen taşlardan asteroit kuşağından ayrılıp son durak olarak Dünya’yı seçmiş göktaşlarına kadar geniş bir arşiv sunuyor. Burada da bütün materyaller hakkında detaylı veri ve taşların üç boyutlu çizimleri yer alıyor.

Sitede şu an için toplamda 20 örnek yer alıyor ve 2021 yazına değin koleksiyondaki materyal sayısının artırılması hedefleniyor. Eğer siz de ayrıca gezegenimizin hem de uzayın derinliklerindeki öteki yıldızların ve gezegenlerin oluşumuna dair öyle fazla data içeren bu örnekleri çözümlemek isterseniz buraya tıklayarak siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Comments
To Top