Haber

NASA, Ay’dan Toprak Toplayacak Şirketlerden Birine Yalnızca 1 Dolar Ödeyecek

NASA, Ay'dan Toprak Toplayacak Şirketlerden Birine Yalnızca 1 Dolar Ödeyecek

Amerika Birleşmiş Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bugün gelecek yılardaki Ay görevleri için kayda değer bir izah etme yaptı. Uzay ajansı, yaptığı açıklamada Ay’dan toprak örneği alacak şirketleri ve bu şirketlere yapacağı ödeme miktarını paylaştı. NASA’nın paylaştığı şirketlerden birisiyse alacağı ödeme miktarıyla herkesi şaşırttı.

NASA, Ay’dan toprak örneği toplama anlaşmasının Lunar Outpost, ispace Japan, ispace Europe ve Masten Space Systems ile yapıldığını açıkladı. ispace Japan ve Europe, uzlaşma zarfında 5.000 dolar alacakken Masten Space Systems’in 15.000 dolar alacağı belirtildi.

Lunar Outpost, yalnızca 1 dolar alacak:

nasa

Listede saymadığımız tek şirket olan Lunar Outpost’un anlaşma dahilinde alacağı miktarsa sadece 1 dolar olarak açıklandı. Şirketlerin Ay toprağı örneği toplayarak alacakları miktarlar hali hazırda düşüklüğüyle dikkat çekerken bu şirketin 1 dolar alacak olması işi daha da garip yaptı.

NASA, dört şirketle yaptığı anlaşmayla birlikte Ay’daki ‘regolit‘ materyalini toplamda yalnızca 25.001 dolara satın almış olacak. Uzay ajansının bu kadar düşük bir fiyata regolit materyali satın alacak olması, NASA’nın Ticari Uzay Uçuş Bölümü Başkanı Phil McAlister kadar da ‘inanılmaz‘ olarak tanımlandı.

NASA’yla anlaşma yapan dört şirket, 2022 ve 2023 yıllarında yapılması planlanan mürettebatsız Ay görevlerinde regolit toplayacak. Şirketler, materyalin toplanmasının ve toplanan materyalin görüntülerini NASA’ya iletecek. Regolitin mülkiyet hakları NASA’ya geçecek ve regolit, ‘Artemis programı zarfında kullanımı için NASA’nın yegâne mülkiyeti’ olacak.

Comments
To Top