Haber

NASA, Araştırma Merkezlerinde Bulunan 27 Maymunun Hayatına Son Verdi

NASA, Araştırma Merkezlerinde Bulunan 27 Maymunun Hayatına Son Verdi

NASA, data edinme özgürlüğü yasası zarfında geçtiğimiz günlerde birçok belgeyi yayınlamak zorunda kalmıştı. Bu belgelerin içinden hayvanseverleri dehşete düşürecek gerçekler ortaya çıktı. Yayınlanan belgeye göre NASA, Silikon Vadisi’nde bulunan Ames Araştırma Merkezi’nde misafir ettiği 27 maymunun hayatına ötenazi kullanarak son verdi. 

21 maymunda Parkinson hastalığı görüldüğünü ifade eden ve maymunların artık yaşlandığını belirten NASA, hayvanları bakım evine vermektense öldürmeyi tercih ettikleri için tenkit oklarının hedefi oldu. 

Açıklamalara kadar maymunlar üstünde herhangi bir deneme yapılmamış

laboratuvar maymunu

NASA’nın maymunlarla olan ilişkisi sahiden bundan çok daha öncesine dayanıyor. 1961 yılında Çiğ adını verdikleri bir şempanze, uzaya gönderilen ilk maymun olarak tarihe geçmişti. Fakat Ames Araştırma Merkezi’nde yer alan maymunlar, herhangi bir uzay çalışması için barındırılmıyordu. Bu maymunlar NASA’nın bir ilaç firması olan LifeSource BioMedical adlı bir şirketle müşterek imzaladıkları bir sözleşmeden nedeniyle tesiste tutuluyordu. 

LifeSource Biomedical şirketinin CEO’su Stephanie Sollis, konuyla ilgili yaptığı açıklamada maymunların bundan böyle son derece yaşlandıklarını, “acı içinde bir hayat sürmektense” ötenazi kararı ile hayatlarının sonlandırıldığını dile getirdi. Solis, Ames’te maymunlar üzerinde hiç bir test yapılmadığını ve hayvanların son derece mutlu bir yaşam yaşadıklarının altını çizdi. 

Tepkiler çabuk büyümeye devam ediyor

nasa maymunları öldürdü

New Mexico Üniversitesi’nde hayvan etiği uzmanı olarak atama alan John Gluck, maymunların laboratuvar hayatının getirmiş olduğu mahrumiyetten dolayı ızdırap içinde yaşadıklarını dile getirdi. Gluck, NASA’nın maymunları yaşamaya bedel görmemesi üstüne üzüntülerini belirtirken, bu olaydan sorumlu olan insanların hesap vermesi gerektiğini söylüyor. 

New York Demokrat Temsilcisi Kathleen Rice, durumla ilgili izah etme istek ederek NASA’nın yöneticisi Jim Bridenstine’e bir mektup yazdı. Mektubun içeriğinde, NASA’nın bu maymunların sığınakta yaşamasına izin atamak yerine neden acımasız bir şekilde öldürüldüğüne dair sorular yer alıyordu. 27 maymunun ölümü hakkında NASA göre devlete ait bir açıklama hemen şimdi gelmedi.

Comments
To Top