Haber

Nadir Bir Bitki Türü, İnsanlar Yüzünden Kamuflaj Geliştirdi

Nadir Bir Bitki Türü, İnsanlar Yüzünden Kamuflaj Geliştirdi

Dünya üstünde öyle çok nadir canlı türü var. Bu canlı türleri aralarında çiçekler de yer alıyor. Çin’de Hengduan dağlarının eteklerinde de böyle nadir bir çiçek türü yaşıyor. Fritillaria adı verilen bu çiçek, parlak sarı renkli yapraklarıyla tanınıyor.

Çiçeğin en manâlı doğal düşmanı ise halk müziği. Geleneksel tıp için durmadan toplanan bu bitki, ticari amaçlı toplayıcılığın da artmasıyla birlikte kendine yeni bir savunma mekanizması ilerletti. Daha zor fark edilen gri ve kahverengi yapraklar açmaya başladı.

İnsanlardan korunmak için

Fritillaria

Bilim insanları, binlerce yıldır ilaç yapımı için toplanan bu çiçeklerin insanlardan korunma nedeniyle böyle bir evrim geçirdiğini açıkladı. Araştırmacılara göre bitki, üstünde büyüdüğü kayaların rengiyle yapraklarının rengini eşleştirerek kamuflaj sağlıyor.

Çin Bilimler Akademisi Kunming Bitkibilimsel Enstitüsü’nden Dr. Yang Niu, “İncelediğimiz öteki kamufle edilmiş bitki örtüsü gibi, Fritillaria delavayi’nin de otçul hayvanlara karşı kendini gözetmek için evrimleştiğini düşündük, ancak onu tehdit eden bir hayvan bulamadık.Sonra bunun nedeninin ırk olduğunu anladık” dedi.

Kunming Botanik Enstitüsü ve İngiliz Exeter Üniversitesi’nin yaptığı çalışmada, öbür türdeki bitkilerin dağ ortamlarına ne kadar yakın olduğunu ve onları toplamanın kolaylığını ölçtü. Hasatın boyutunu tahminlemede lokal halkın tecrübelerinden de faydalanan araştırmacılar, kamufle bitkileri toplamanın daha çok vakit aldığını keşfetti. Daha iyi kamufle olan bitkilerin daha yüksek hayatta kalma şansı olduğu keşfedildi.

Beş yılda bir açıyor

Fritillaria

Bitki zaten nadir bulunan bir cins olsa da çiçek açması daha da az görülen bir durum. Zira Fritillaria delavayi olarak adlandırılan bitki, 5 yılda bir Haziran ayında çiçek açıyor. Bitkinin soğanı 2000 yıldır Çin tıbbında kendine yer buluyor.

Exeter Üniversitesi’nden Profesör Martin Stevens, “İnsanların barbar doğadaki canlıların tepkisi üstünde nasıl bu dek aracısız olarak ve dramatik bir etkiye sahip olabileceğini bakmak sahiden hayret verici. Öyle fazla bitki, onları yiyebilecek otçullardan saklanmak için evrimleşiyor, ama burada insan toplayıcılara tepki olarak büyüyen kamuflaj görüyoruz.İnsanların öteki bitki türlerinde savunma stratejilerinin evrimini yönlendirmesi mümkündür, ancak şaşırtıcı bir şekilde çok eksik araştırma bunu inceledi” açıklamasını yaptı.

Comments
To Top