Haber

Muhafazakarlar, takipçi kayıplarını bildirirken Twitter 70.000 QAnon hesabını yasakladı

Trump'ın Twitter'dan yasağı, internetteki yayınlarda nihai bağlantı çürümesi durumunu yaratıyor

Şirket, Twitter’ın hizmetindeki QAnon kaynaklı komploları alıkoymak nedeniyle Cuma gününden bu yana 70.000’den fazla hesabı kalıcı olarak askıya aldığını duyurdu. Hesapların “zararlı QAnon ile ilişkili içeriği geniş ölçekte paylaşmakla meşgul olduğunu ve ilk kez bu entrika teorisinin hizmet genelinde yayılmasına adandığını” söylüyor. bununla birlikte, Twitter’daki önde gelen muhafazakar sesler, kaybedilen takipçilerden şikayet ettiler.

Twitter, Başkan Trump’ın ABD Kongre Binası’na giren bir güruhu kışkırtmasından iki gün sonra, Cuma öğleden sonra hesapları askıya almaya başladı. Twitter, askıya alma olaylarını “hizmetindeki konuşmayı şiddeti tahrik, atak düzenleme ve tercih sonucuyla ilgili mahsus aldatıcı veri paylaşma girişimlerinden koruma” girişiminin bir parçası olarak sınıflandırdı. Washington Post, geçen haftaki isyancılar arasında, Capitol’de gömleksiz fotoğraflanan ve boynuzları ve kürk şapka giyen “QAnon Şaman” da dahil edinmek üzere fazla sayıda QAnon takipçisi olduğunu belirtti.

Şirket, QAnon ile ilgili 7.000 kişiyi yasakladı. hesaplar geçen Temmuz

Twitter’ın QAnon hesaplarını askıya alması, bazı önde gelen GOP üyelerinin kaybedilen takipçilerden, yani çalıntı bir seçimle ilgili yanlış iddiaları destekleyenlerden şikayet etmesiyle aynı zamana denk geldi. Cumhuriyetçi vekil Matt Gaetz, Social Blade’in verileriyle desteklenen bir bahis olan on binlerce takipçiyi kaybettiğinden şikayet etti. Ted Cruz, Josh Hawley ve Georgia Marjorie Taylor Greene’den seçilen QAnon destekçisi gibi isimler için de aynı düşüşler gözlemlendi. Tümü, Twitter’ın Cuma günü başlattığı QAnon temizlemesinden önce ahenkli olarak takipçi kazanıyordu.

Marjorie Taylor Greene, Gürcistan’dan Cumhuriyetçi temsilcisi, Twitter Cuma günü QAnon hesaplarını yasaklamaya başladığından beri on binlerce takipçi kaybetti. Ekran Görüntüsü: SocialBlade.com

Askıya alınan Twitter hesaplarının miktarı, sosyal ağ şirketi kadar ayrıntılı olarak açıklanan önceki baskılara kıyasla belirgin bir çoğalma ve çevrimiçi hatalı bilginin hakiki dünyadaki etkisinin şimdiye kadarki en çarpıcı örneklerinden birini takip ediyor. Geçen Temmuz ayında şirket, QAnon danışıklı dövüş teorisiyle ilgili olarak 7.000 hesabı yasakladığını duyurdu. Son baskısı on binlerce profili yasaklamış olsa da Twitter, bekar şahısların “fazla sayıda” hesap işlettiğini söylüyor.

Twitter, hesapları aracısız askıya almanın yanı sıra, “ilişkili içeriği” tweetleyen veya retweetleyen öteki hesaplara da kısıtlamalar uyguladığını söylüyor. Bu hesapların aramalarda, yanıtlarda ve vakit çizelgelerinde görünürlüğünü azalttı ve onları Twitter’da başkalarına önermeyecek. Keza, spam yaptığından şüphelenilen diğer hesaplardan gerçekliklerini doğrulamalarını istiyor, bu da onların takipçi sayılarından geçici olarak kaybolmalarına neden olabilir.

Comments
To Top