Haber

Mount & Blade II: Bannerlord’a Yeni Bir Soluk Getiren Oyun Modları

Mount & Blade II: Bannerlord'a Yeni Bir Soluk Getiren Oyun Modları

Türkiye merkezli TaleWorlds göre yerli bir ekiple uzun yıllar boyunca geliştirilen Mount and Blade II: Bannerlord, uzun bekleyişin ardından 30 Mart 2020’de oyuncularla buluştu. Serinin Bannerlord’dan önceki oyunu Warband, mod konusunda son derece varlıklı bir duruma gelmişti. Şart böyle olunca keza oyuncu keza de geliştirici olan kitlenin Bannerlord için de mod geliştirmeleri mecburi oldu.

Çıkışının az önce ilk yılı bile dolmamış olmasına karşın şimdiden yüzlerce modu bulunan Bannerlord’un bu alandaki gelişimine katkıda bulunmak isteyen TaleWorlds, mod geliştirme araçlarını ücretsiz olarak sundu. Yayınlanan bu paketle birlikte geliştiriciler için daha iyi ve serbest bir etraf sunulmuş oldu. Bu yazımızda Mount and Blade II: Bannerlord için yayımlanmış olan ve oyun zevkini artıran modlardan laf edeceğiz.

Mount and Blade II: Bannerlord modları:

Detailed Character Creation Fast Dialogue Better Time Sound The Alarm Control Your Allies After Death Improved Garrisons Looted Village Interactions DiplomacyReworked RTS Camera Deadly Horse Charges BannerPeasants Battle Size Unlocker Bannerlord Türkçe Dublaj-Seslendirme

Daha detaylı karakter düzenleme: Detailed Character Creation:

Geliştirici: TravisStewart İndirme Sayısı: 450.000

Kişilik yaratma ve düzenleme ekranında uzun süreler geçirmeyi seven oyunculardan biri iseniz bu modu denemenizi öneririz. Detailed Character Creation, Bannelord’un sunmuş olduğu kişilik yaratma ekranını daha detaylı ve kapsamlı bir ayla getirerek karakteriniz için daha fazla özelleştirme elde etmenize olanak sağlıyor.

Her seferinde aynı diyalogları görmekten kurtulun: Fast Dialogue

Fast Dialogue

Geliştirici: Dallen1393 İndirme Sayısı: 442.000

Çoğu oyunda çoğu kez tekrarlanan diyaloglar ve bu diyaloglar için ekstra açılan ekranlar oyuncuları rahatsız etmekte. Bannerlord’da da benzer kategoriden birçok NPC ile etkileşim haline girdiğiniz ve her seferinde benzer diyalog ekranını görmek durumunda olduğunuz için Dallen1393 adlı geliştirici, Fast Dialogue adlı eklentiyi ilerletti. Bu mod, oyundaki tüm diyalog ekranlarından önce gelen yükleme ekranlarının ortadan kalkmasını sağlıyor. Bu da daha seri ve akan bir oynanış anlamına geliyor.

Oyun içi vakit 12 kat daha çabuk akabilir: Better Time

Geliştirici: Shemiroth İndirme Sayısı: 118.000

Mount and Blade II: Bannerlord’un oynanış panelinin alt kısmında tarihi ve saati görebildiğimiz bir eklenti mevcut. Bu eklentinin sağında ise zamanın sızıntı hızına müdahale edebildiğimiz butonlar yer alıyor. Better Time, bu butonların yanına bir yenisini ekliyor ve bu nedenle zamanın sızıntı hızını 4 kattan 12 kata kadar artırabiliyoruz.

Saldırı hemencecik ya da diplomatik gelişmeler sırasında bildirim alın: Sound The Alarm

Sound The Alarm

Geliştirici: TheWulfPanda İndirme Sayısı: 186.000

Vakit ilerledikçe diplomatik olarak göz önünde bulundurmamız gereken bol miktarda şey barındıran Bannerlord’da bir yerleşke saldırıya uğradığında veya savaş-uzlaştırma ilanı durumunda iş işten geçmiş olabiliyor. TheWulfPanda’nın geliştirmiş olduğu Sount The Alarm, herhangi bir saldırıda veya diplomatik durumda hemencecik bildirim almanıza yardımcı oluyor.

Karakteriniz ölse bile savaşmaya devam edin: Control Your Allies After Death

Control Your Allies After Death

Geliştirici: rafaws İndirme Sayısı: 36.000

Savaş sırasında karakterinizin ölmesi durumunda eğer kurmuş olduğunuz ordu yeterince dinç değilse savaşı kaybetmeniz gerekli olabiliyor. Control Your Allies After Death adlı bu mod baştan sona karakteriniz öldükten sonradan, ekibinizde bulunan herhangi bir yoldaşın kontrolünü ele alıp savaşmaya devam edebiliyorsunuz. Bu da savaşın seyrini net bir şekilde değiştirmenize olanak sağlıyor.

Ordunuzu daha basit yoklama edin: Improved Garrisons

Geliştirici: Sidiess İndirme Sayısı: 344.000

Zamanla yüzlerce savaşçıyla dolacak olan ordunuzu yönetmek bir zaman daha sonra baş ağrıtıcı olabilir. Improved Garrisons, birkaç açılır mönü ile ordunuzu bir bölgeye yollamak, antrenman yaptırmak ya da emirler vermenizi sağlıyor. Böylece oyunun ve ordunuzun kontrolünü ele almanız daha kolay oluyor.

Looted Village Interactions:

Looted Village Interactions

Geliştirici: ProgrammingAnlsekai İndirme Sayısı: 4.000

Warband’de olduğu gibi Bannerlord’da da yağmalanmış köylerle etkileşime vermek öyle muhtemel yok. Looted Village Interactions adlı mod sayesinde başkaları kadar yağmalanmış olan herhangi bir köy ile etkileşime geçebiliyorsunuz. Mod, yağmalanmış bir köye takviye etmenize veya tekrardan yağmalamanıza olanak sağlıyor.

Diplomatik kararlar için başka yerlere gitmenize lüzum yok: DiplomacyReworked

DiplomacyReworked

Geliştirici: Nightmaremen İndirme Sayısı: 169.000

Bannerlord için geliştirilmiş olan en fonksiyonel modlardan biri DiplomacyReworked olabilir. Adi şartlarda Bannerlord’da diplomatik işlemler için bir bölgeden bir bölgeye gitmek zorunda kalınıyor. Bu da siz kararınızı uygulamaya sokamadan, diplomatik olarak istemediğiniz olayların gerçekleşmesine sebep olabiliyor. DiplomacyReworked, diplomatik kararlarınızı herhangi bir yere gitmeden kendi merkezinizden yönetmenize imkan sağlıyor. Bu sayede hiçbir yere gitmeden bir krallığa savaş açabilir, barıştırma bildiri edebilir veya krallık içerisindeki oylamalarda oy kullanabilirsiniz.

Haritada özgür kamera için RTS Camera:

Geliştirici: LiZhenhuan1019 İndirme Sayısı: 47.000

RTS Camera

Mount and Blade II: Bannerlord’un sunmuş olduğu standart kamera görüntü açısını sevmeyen oyuncular için RTS Camera adlı eklenti epeyce yararlı olabilir. RTS Camera, oyunun standart üçüncü kişi gösterme açısını değiştirerek yönetmiş olduğunuz karakterin omuz açısına getirebiliyor ya da haritada özgürlük bir şekilde kamerayı gezdirebilmenize yarıyor. Bu da aksiyon anlarında daha doyurucu bir görüş alanı elde etmenize yardımcı oluyor.

Atların çarpma hasarını artırın: Deadly Horse Charges

Geliştirici: Xorberax İndirme Sayısı: 71.000

Gerçekçi düşündüğümüz zaman yüzlerce kilo ağırlığında olan atların savaş sırasında bir askere çarpması onu ölüme sürükleyebilir. Bu etki hali hazırda oyunda bulunsa da atların çarpma hasarı oldukça düşük. Deadly Horse Charges, at üzerindeyken bir düşman askerine çarpmanız durumunda ona ciddi oranda hasar veriyor ve yere düşürüyor. Bu da savaşın gerçekliğini artıran bir eklenti olarak kullanılabilir.

Kalabalık savaşlarda ordunuzu diğerlerinden ayırdetmek için BannerPeasants:

BannerPeasants

Geliştirici: Apastron152e9 İndirme Sayısı: 183.000

Mount and Blade oyunlarının en can tip noktası kalabalık açık bölge savaşları olabilir. Kalabalık savaşlar aksiyon anlamında doyurucu olsalar da topluluk birbirine karıştığında kendi askerlerinizi ayırt etmeniz zorlaşabiliyor. BannerPeasants adlı mod baştan sona ordunuz bulunan her 10 askerden birine bayrak verebiliyorsunuz. Bu da savaş esnasında kendi askerlerinizi zahmetsizce ayırt etmenize yardımcı oluyor.

Savaşlardaki azami kişi sayısını artırın Battle Size Unlocker:

Battle Size Unlocker

Geliştirici: petiti06 İndirme Sayısı: 6.000

Her ne değin kalabalık savaşlar oyunun verdiği zevki artırıyor olsa da Bannerlord’un sunabildiği en fazla savaş büyüklüğü 1.000 kişi ile sınırlandırılmış durumda. Eğer sisteminizin daha kalabalık savaşlarda performans sorunu yaşamayacağını düşünüyorsanız Battle Size Unlocker ile bu limiti dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Bannerlord Türkçe Dublaj-Seslendirme modu:

Geliştirici: OnurASahin İndirme Sayısı: 4.300

Sırada listemizin bizce en iyi modlarından biri var. Övünç Ali Şahin’in liderlik ettiği ve Yavuz Selim Sağlam ile Twitch’ten tanıdığımız Soner Şahinbaş’ın seslendirme ekibinde yer aldığı bu mod, Mount and Blade II: Bannerlord’u Türkçe seslendirme ile deneyim etmenize yol açıyor. Şimdilik 295 adet ses dosyasını Türkçe seslendirmeyle değiştiren ekip, desteklenmeleri halinde daha pozitif ses dosyası için incelemeler yapacaklar. Yukarıdaki videodan ve başlıktaki bağlantıdan Iftihar Ali Şahin’e ve ekibine ulaşabilirsiniz.

Comments
To Top