Haber

Moderna’dan Koronavirüs Aşısı Hakkında Açıklama: Ciddi Vakalarda %100 Etkili

Moderna’dan Koronavirüs Aşısı Hakkında Açıklama: Ciddi Vakalarda %100 Etkili

Yaklaşık iki hafta önce gerçekleştirmiş olduğu açıklamada geliştirdiği COVID-19 aşısının virüse aleyhinde yüzde 94,5 etkin olduğunu duyuran Moderna’dan hoş haberler gelmeye devam ediyor. Aşı çalışmalarıyla ilgili yeni açıklamalarda yer alan Moderna, son denemelerde aşının yüzde 94,1 etkin olduğunu, durumu önemli olan vakalarda ise yüzde 100 etkiye ulaştıklarını duyurdu.

Moderna’nın COVID-19 aşı ekibinin başındaki ad olan Dr. Tal Zaks, konuyla ilgili gerçekleştirdiği açıklamada, “Son derece etkin bir aşımız olduğuna inanıyoruz. Bundan Böyle bunu kanıtlayacak verilere de sahibiz. Bu salgını değil etmekte kayda değer bir rol oynamayı umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Moderna, ABD ve Avrupa’da COVID-19 aşısı için koşullu onaylama başvurusunda bulunacak

moderna aşı

Şu asıl kadar 30 binin üzerinde kişiyle aşılama çalışması gerçekleştirdiklerini aktaran Moderna, son demelerde 196 koronavirüs hastasından 185’ine aşı, 11’ine ise plasebo enjekte edildiğini açıklama ederken; aşı enjekte edilenlerden 30’unun durumu ciddi hastalar olduğunu ve aşının bu otuz kişinin tamamında etkili olduğunu bildirdi.

Moderna, son demelerin az daha tamamında etkisini kanıtlamış olan COVID-19 aşısı için ABD Amerikan Yiyecek ve İlaç Dairesi ile birlikte Avrupa İlaç Ajansı’na koşullu onay başvurusu yapacacağını de açıkladı. Laf konusu onayın ne vakit geleceği ve birincil aşılama çalışmalarının ne zaman gerçekleştirileceğine dair henüz bir ayrıntısıyla uğraşma bulunmuyor.

Comments
To Top