Haber

Moderna, Geliştirdiği Koronavirüs Aşısını 12-18 Yaş Arası Çocuklarda Denemeye Başladı

Moderna, Geliştirdiği Koronavirüs Aşısını 12-18 Yaş Arası Çocuklarda Denemeye Başladı

Koronavirüs salgını, artık hemen hemen bir yıldır hayatımızın bir parçası ve beraberinde getirdiği ‘yeni adi’e her ne değin alıştığımızı hissetmeye başlamış olsak da bir lahza önce eski normalimize dönmek için aşı çalışmalarını ilgiyle takip ediyoruz. Bilhassa son iki aydır bu konuda öyle çok manâlı gelişme yaşandı ve hatta ülkemizde de önümüzdeki haftalarda aşıların uygulanmasına başlanacak.

Ama şimdiye değin hiçbir şirket çocuklar için bir aşı geliştirmedi ve çocuk gruplar üzerinde aşı deneme etmedi. Bu konuda birincil adımı ise ABD’li hap şirketi Moderna atmış oldu. Şirket, yaptığı bir açıklama ile geliştirdiği aşıyı 12-18 yaş arası çocuklar üstünde test etmeye başladığını açıkladı.

Bu kapsamda ABD’de 12 ile 18 yaş arasındaki 3 bin sağlıklı çocuğu kapsayan çalışmaya dair yapılan açıklamada, deneylerin orta-geç aşamada devam ettiği belirtilerek, mRNA-1273 adı verilen ilk aşının birincil dozunun bir grup çocuğa verildiği ve 28 gün daha sonra ikinci doz aşının verileceği bildirildi.

Moderna, 30 bin iştirakçi üstünde gerçekleşen üçüncü aşama klinik demelerinin sonuçlarında aşının yetişkinlerdeki başarı oranın %94.1 olduğu bilgisini paylaşmıştı. Pfizer/BionTech’in Moderna’yla aynı bir usul kullanılarak geliştirilen aşısının ise başarı oranı benzer grup üstünde %95 olarak açıkladı.

Yetişkinler için açıklanan umut veren sonuçlardan sonra gözler çocuklar üstünde yapılacak araştırmalardan gelecek sonuçlarda çünkü 2021/2022 eğitim-öğretim yılının başlangıcından önce bu sorunun da çözülmüş olması isteniyor. Önümüzdeki aylarda bu konunun da netlik kazanması bekleniyor.

Comments
To Top