Haber

Modemde ‘İnternet Işığı Yanmıyor’ Sorunu Nasıl Çözülür?

Modemde 'İnternet Işığı Yanmıyor' Sorunu Nasıl Çözülür?

Anlaşmalı internet servis sağlayıcınız DSL kablolar yardımıyla size en yakın santral noktasından evinize internet bağlantısını taşır ve bu internet bağlantısını modeminiz yoluyla kullanabilirsiniz. Modemde internet ışığı yanmıyor sorunu, sağlayıcıdan evinize gelen internet akışının bir noktasında sorun olduğu anlamına geliyor. Modemde internet ışığı yanmıyor sorunu oluşmasının farklı nedenleri olabilir.

Peki, modemde internet ışığı yanmıyor sorunu nasıl çözülür? Böyle sorunlar çoğu süre internet servis sağlayıcı kaynaklı oluşuyor. Ancak modeminiz üstünde denetleme edebileceğiniz bazı bağlantılar ve akort değişiklikleri ile de kullanıcı kaynaklı sorunların üstesinden gelmeniz muhtemel. Modemde internet ışığı yanmıyor sorunu ile karşılaştığınız zaman uygulayabileceğiniz bir takım basit yöntemler var.

Niçin modemde internet ışığı yanmıyor?

modem

En basit şekilde düşünürsek modemde internet ışığı yanmıyor sorunun nedeni, modem üstünde yer alan ışıklarda meydana gelen bir arıza olabilir. Işıklarda bir arıza yoksa doğruca modemin kendisi istenilen internet bağlantısını sunamıyor olabilir.

Sorunun kullanıcı kaynaklı oluşabilecek bir nedeni ise hatalı kablo bağlantılarıdır. Eğer yeni bir modem ise bağlantılar hatalı belirlenmiş olabilir. Kullanıcıya en yakın santralden internet bağlantısını eve getiren DSL bağlantısında da bir sorun olabilir. Sorun santralde, apartman bağlantısında ya da eve gelen son bağlantıda olabilir.

Modemde internet ışığı yanmıyor sorununun en sık karşılaşılan nedeni ise internet servis sağlayıcı kaynaklı sorunlardır. Yaşanan bir yoğunluk ya da yöresel bir çalışma kaynaklı olarak internet bağlantısında sorunlar yaşanabilir. Böyle durumların tespiti için sizinle aynı bölgede hatta benzer apartmanda yaşayan ve benzer internet servis sağlayıcısını kullandığınız kişilerle iletişime geçmelisiniz. 

Modemde internet ışığı yanmıyor sorunu nasıl çözülür?

Ayrı cihazlarla internete bağlanmayı deneyin. Modemi her yerde başlatın. Kablo bağlantılarınızı denetim edin. DSL bağlantınızı yoklama edin. DNS ayarlarınızı değiştirin. İnternet servis sağlayıcınızla iletişime geçin.

Bambaşka cihazlarla internete bağlanmayı deneyin:

dizüstü bilgisayar

Modemde internet ışığı yanmıyor sorununun internet servis sağlayıcı, kablo veya temas kaynaklı olup olmadığını denetim etmeden önce modem kaynaklı olabileceğini düşünmelisiniz. Ola Ki yalnızca modem üzerinde yer alan ışıklarla ilgili bir sorun olabilir. böylece bambaşka cihazlarla internete bağlanmayı deneyin.

Bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi öbür cihazlarınız üzerinden internet ağınıza bağlanmayı deneyin. Eğer tüm cihazlar aynı şekilde internet bağlantı sorunu yaşıyorlarsa bunun anlamı internet bağlantınız ile ilgili bir sorun olduğudur. Öteki yöntemleri deneyerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Modemi yeniden başlatın:

modemde internet ışığı yanmıyor

Sorunun kaynağı modem üstünde yer alan ışıklar değil de, doğruca modemin kendisi olabilir. Modemi kapatın ve bir süre kapalı tutun. Uzun vakit açık kalmasından dolayı modeminiz pozitif ısınmış ve dürüst çalışmıyor olabilir. Modemi kapattıktan sonra takriben 10 dakika soğuması için kapalı bırakın. Açtıktan sonradan birkaç dakika bekleyin ve modem internet ışığı yanmıyor sorununun devam edip etmediğini kontrol edin. 

Kablo bağlantılarınızı denetleme edin:

modem kablosu

Evinizdeki modem üzerinden internete bağlanabilmeniz için kabloların dürüst noktalara bağlanmış olması gerekiyor. Yanlış bağlantılar, modemde internet ışığı yanmıyor sorununa niçin olabilir. Modem kutusundan meydana çıkan faydalanma klavuzu ile ya da modem marka ve modeli ile arama yaparak dürüst kablo bağlantı noktalarını saptama edebilirsiniz.

DSL bağlantınızı kontrol edin:

dsl bağlantısı

İnternetiniz, internet servis sağlayıcınızdan size gelene değin bazı bağlantı noktalarından geçer. Bu DSL temas sisteminde yaşanan bir problem, modemde internet ışığı yanmıyor sorununa neden olabilir. Modem bağlantınızı teftiş ettikten sonra apartmanınızda sizinle benzer internet servis sağlayıcı ile çalışan öteki kullanıcılara sorarak genel DSL bağlantısında bir sorun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

DNS ayarlarınızı değiştirin:

dns ayarları

Kablo, temas ya da modem kaynaklı değilse modemde internet ışığı yanmıyor sorunun nedeni DNS sunucularınız olabilir. böylece, DNS ayarlarınızı değiştirmek sorunu çözebilir. DNS ayarlarını değiştirme işlemini buradan tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz. Yeni ve daha güncel bir DNS sunucusu kullanmak, internet ile ilgili böylece fazla ayrı sorununuzu çözebilecek bir yöntemdir.

İnternet servis sağlayıcınızla iletişime geçin:

internet kabloları

Eğer kabloları, bağlantınızı ve modeminizi denetim ettiyseniz ve DNS ayarlarınızı değiştirdiyseniz ancak her şeye rağmen modemde internet ışığı yanmıyor sorunu devam ediyorsa sorun internet servis sağlayıcınız kaynaklı olabilir.

Modemde internet ışığı yanmıyor sorununa çoğunlukla internet servis sağlayıcıların gerçekleştirdiği bölgesel araştırmalar neden olmaktadır. Yani sorun kaynağı, doğruca internetin kaynağıdır. Böyle bir durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir şey yok. İnternet servis sağlayıcınız ile iletişime geçerek çalışmanın ne zaman biteceğini öğrenebilirsiniz.

Eğer genel bir egzersiz yoksa sorunun kaynağı internet bağlantınızı sağlayan size en yakın santral noktası olabilir. Böyle bir şart, internet servis sağlayıcınız kadar saptama edilir ve uzakta ya da bir teknik ekip gönderilerek sorun çözülebilir. 

Sizin için modem internet ışığı yanmıyor sorununun nedenlerini inceledik ve çözümü için uygulayabileceğiniz yöntemleri anlattık. Bir Takım minik düzenlemeler dışında böyle bir sorun için uygulayabileceğiniz öyle artı yöntem değil. Çünkü genelde bu sorun internet servis sağlayıcı kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Servis sağlayıcınız ile iletişime geçtikten sonra kısa vakit içinde sorununuz çözülecektir. 

Comments
To Top