Haber

‘Modem Şifremi Unuttum’ Diyenlerin Derdine Deva 5 Çözüm

‘Modem Şifremi Unuttum’ Diyenlerin Derdine Deva 5 Çözüm

Günümüzün en temel insan ihtiyaçlarından biri olan internet bağlantısını evlerimizdeki Wi-Fi kablosuz modemleriyle sağlıyoruz. Modem adı ve şifre ile bir defa temas sağladıktan sonra başlıca şifreyi aklımızda tutmuyor ya da bir yere yazmıyoruz. Modem şifremi unuttum diyen kullanıcıların birçok varsayılan şifreyi değiştiren oysa daha sonra bu şifreyi bir yere kaydetmeyen kullanıcılarından oluşuyor.

Modem şifresini untanların diyenlerin endişe etmesine gerek yok. Modem şifresini değiştirerek yani yenileyerek ya da komple modemi sıfırlayarak bu sorunu zahmetsizce çözebilirsiniz

Modem arayüzüne giriş ve varsayılan şifreyi bulgu:

modem

Uygulayabilecekleri yöntemleri anlatmadan önce bütün yöntemlerde ihtiyacınız olacak bir takım bilgileri anlatmakta yarar var. Ilk Kez modemi sıfırladığınız zaman varsayılan modem şifrenize ihtiyacınız olacak. İkinci olarak ise bir takım yöntemlerde modem arayüzüne giriş yapmanız gerekecek.

Modem arayüzüne nasıl antre yapacağınızı bilmiyorsanız buradaki detaylı anlatımdan yararlanabilirsiniz. Modeminizin varsayılan şifresini bilmiyorsanız başlangıçta bakmanız gereken yerler modem üzerindeki etiket ve modemin yararlanma kılavuzudur. Bunlar üzerinde mutlaka modemin varsayılan isim ve şifresi yazıyor olacaktır.

‘Modem şifremi unuttum’ diyenlerin denemesi gereken çözüm yöntemleri: 

Usul #1: Modemi sıfırlayın. Yöntem #2: Modemi, arayüz üzerinden sıfırlayın. Usul #3: Modem arayüzü üzerinden modem şifresini değiştirin. Usul #4: Modemin imalatçı firması ile iletişime geçin. Usul #5: İnternet servis sağlayıcınız ile iletişime geçin.

Usul #1: Modemi sıfırlayın:

Adım #1: Modeminizin arkasındaki minik resetleme deliği bulun. Adım #2: Deliğe iğne, ataç veya SIM kart aparatı ile bastırın. Modem kapanana değin bastırmaya devam edin. Adım #4: Modem her tarafta başlatılacak. Adım #5: Varsayılan modem adı ve şifre ile bağlanın. Adım #6: Dilerseniz sonra modem arayüzü üzerinden yeni bir parola atayabilrsiniz.

modem reset tuşu

Modem şifremi unuttum diyenlerin uygulayabilecekleri ilk ve en başarılı sonuç veren yöntem modemi sıfırlamaktır. Marka ve modele kadar değişim gösterse bile genelde modemin ardındaki yer alan reset tuşuna yeterince ince bir aparatla bastırarak modemi sıfırlayabilirsiniz.

Modem sıfırlandığı zaman varsayılan ayarlarına dönecektir. Bunun anlamı; modemde kayıtlı ebeveyn kontrolleri, ağ ayarları, modem adı, modem şifresi gibi daha sonra belirlenen tüm düzenlemelerin sıfırlanmasıdır. böylece sıfırlama işlemi sonrası modem üzerinde yapmış olduğunuz değişiklikleri bakım yapmak isteyebilirsiniz. 

Usul #2: Modemi, arayüz üzerinden sıfırlayın:

Adım #1: Modem arayüzüne giriş yapın. Adım #2: Ayarlar sayfasına ulaşın. Adım #3: Buradan sıfırlama ekranına ulaşın. Modem marka ve modeline göre ekranın adı değişiklik gösterebilir. Adım #4: Sıfırlama işlemini tamamlayın. Adım #5: Varsayılan modem adı ve parola ile bağlanın. Adım #6: Dilerseniz modem arayüzü üzerinden yeni bir parola atayabilrsiniz.

modem arayüz

Modemin reset tuşu yoksa, bulamadıysanız ya da operasyon bir türlü gerçekleşmiyorsa modem arayüzü üzerinden de modem sıfırlama işlemini gerçekleştirmeniz muhtemel. Sayfaların yerleşimine kadar biraz daha karmaşık bir yöntem olabilir ancak reset tuşu ile sıfırlama yöntemi ile benzer sonucu elde edersiniz.

Yöntem #3: Modem arayüzü üzerinden modem şifresini değiştirin:

Adım #1: Modem arayüzüne antre yapın. Adım #2: Ayarlar sayfasına ulaşın. Adım #3: Buradan yeni şifre atama ekranına ulaşın. Modem marka ve modeline kadar ekranın adı değişiklik gösterebilir. Adım #4: Buradan yeni bir modem adı ve şifre atayabilirsiniz. Adım #5: Yeni modem adı ve parola ile bağlanın.

modem şifre değiştirme

Modem şifremi unuttum diyorsanız fakat gerçi modem üstünde düzenlediğiniz ayarların sıfırlanmasını istemiyorsanız modem arayüzü üzerinden parola değiştirerek de sorununuzu çözebilirsiniz. Modem arayüzü üstünde modem şifresi değişiklik işlemi esnasında sizden bir takım bilgiler istenebilir, eğer bu bilgilere hakim değilseniz internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçebilirsiniz.

Yöntem #4: Modemin imalatçı firması ile iletişime geçin:

wifi modem

Bambaşka marka ve model Wi-Fi kablosuz ağ modemlerinin böyle durumlar için geliştirilmiş öbür özellikleri olabilir. bu nedenle modemin üretici firması ile iletişime geçerek alternatif çözüm yöntemlerine ulaşmanız mümkün.

Modemin üretici firması ile iletişime aşmak için arama motoru üzerinden modemin marka ve modeli ile arama yapın, büyük ihtimalle imalatçı firmanın devlete ait internet sitesine yönlendirileceksiniz. Buradan canlı yardım ile, e-posta ile ya da telefon numarası ile firmaya ulaşarak gerekli bilgileri elde edebilirsiniz.

Yöntem #5: İnternet servis sağlayıcınız ile iletişime geçin:

Eğer tüm modem sıfırlama ve parola değiştirme yöntemlerini denediyseniz, modemin üretici firmasıyla iletişime geçtiyseniz oysa yine de sorununuzun çözümüne ulaşamadıysanız en garantili netice veren usul; internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçmektir.

İnternet servis sağlayıcınız şayet alternatif bir çözüm yöntemi sunabilir, uzaktan bağlanarak modeminize erişebilir ya da bir teknik ekip göndererek sorunu çözebilir. Kısaca; elinizden geleni yaptıysanız ama sorun çözülmüyorsa, internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçmelisiniz.

Modem şifremi unuttum ne yapmalıyım, modem şifresi nasıl bulunur, modem şifresi değişim nasıl yapılır gibi merak edilen soruların yanıtı olarak uygulayabileceğiniz çözüm yöntemlerini adım adım anlattık. Modemler marka ve modele kadar arayüz değişikliği gösterebileceği için adımlarda geçen sayfa adları da değişim gösterebilir. 

Comments
To Top