Haber

Mitsubishi Outlander PHEV, Dünyada Bir İlki Gerçekleştirdi

Mitsubishi Outlander PHEV, Dünyada Bir İlki Gerçekleştirdi

Mitsubishi Motors Kuzey Amerika (MMNA), 2020 Rebelle Rally’de kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Team Record the Journey (RTJ) ile iş birliğine gittiğini geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Bu yılki Rebelle Rally, ABD’de tamamı kadınlardan oluşan ilk off-road rallisi olurken, 48 eyalette de türünün en uzun olanı olarak biliniyor.

On günde yaklaşık 2.000 kilometre yol kat edilen bu rallide Mitsubishi Outlander PHEV, mücadeleyi tamamlayan ilk elektrikli crossover olmayı başardı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir videoda ise Record the Journey kurucusu ve takımın kopilotu Başçavuş Rachael Ridenour ile pilotlardan Başçavuş Kristie Levy, Kaliforniya’da başlayıp San Diego’da sona eren epik yolculukla karşılaştıkları zorlukları anlatıyor.

Outlander PHEV, ralliyi tamamlayan ilk elektrikli crossover oldu:

Mitsubishi Outlander PHEV, Rally X-Cross’ta toplam 1034 puanla Kia Telluride ve Ford Bronco Sport’un gerisinde üçüncü oldu. Hibrit elektrikli yapısından nedeniyle dayanıklılığa dayanan bu tür yarışlara o kadar de uygun olmamasına rağmen Outlander PHEV’in etkinliği başarıyla tamamlamasının, yeteneklerinin ve güvenilirliğin bir kanıtı olduğunu söyleyebiliriz.

Kaliforniya ve Nevada’da zorlu çöl şartlarında araçların sınırlarının zorlandığı ralliyi daha da zorlaştırmak için ekiplerin çöllerde modern GPS teknolojisi yerine pusula, haritalar ve yol kılavuzu gibi eski yöntem araçları kullanmasına müsade verildi. Keza Outlander PHEV ekibine bataryayı sıkıntı etmek için vakit izni de tanındı.

Mitsubishi Outlander PHEV

“Electra” lakaplı Outlander PHEV’in Rebelle Rally’de yarışabilmesi için birtakım minik değişikliklerden geçirildiği biliniyor fakat Mitsubishi daha fazla ayrıntı vermedi. Aracın yol versiyonunda 2.0 listeril dört silindirli benzinli motor ile 190 at güç ve 186 Nm tork üreten iki elektrik motoru bulunuyor. Çabuk şarjla 25 dakikada bütün doymuş bataryaya ulaşan araç, 35 kilometreye dek ayrıntılarıyla elektrikli sürüş deneyimi vadediyor.

Comments
To Top