Haber

MIT Araştırmacıları, Bu Zamana Kadarki En Hassas Atom Saatini Geliştirmeyi Başardı

MIT Araştırmacıları, Bu Zamana Kadarki En Hassas Atom Saatini Geliştirmeyi Başardı

Atomik saatler ya da daha tanıdık ismiyle atom saatleri, dünyadaki en hassas saatlerdir. Söylenenlere kadar dünyanın en iyi atom saatleri eğer evrenin başlangıcından beri çalışıyor olsaydı, bugüne değin sadece yarım saniyeliğine kapalı olacaklardı. gerçi araştırmacılar ve bilim insanları, atomik titreşimleri daha doğru ölçebilmek ve karanlık madde ya da yerçekimi dalgaları gibi olayları daha iyi algılayabilmek için daha alıngan atom saatleri üzerinde çalışıyor.

Yeni yayınlanan raporlara kadar Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MITOS) araştırmacıları, bugüne kadarki en alıngan atom saatini geliştirmeyi başardı. Fizikçilerin elde ettiği bu başarı, bilim insanlarının bundan sonradan yapacağı yer çekiminin zamanın üzerindeki etkisi veya cihan yaşlandıkça zamanın değişip değişmeyeceği gibi araştırmalarda da fazlasıyla asistan olacak.

Mevcut atom saatlerinden daha ayrı bir usul kullanıldı:

atom saati

MIT araştırmacıları, bulgularını Nature üzerindeki bir makalede paylaştılar. Makalede görüldüğü üzere araştırmacılar, dünyanın en hassas atom saati olduğunu belirttikleri atom saatini yaparken mevcut atom saatlerinden daha ayrı bir usul kullandılar. Bunun sebebi de tahmin edilebileceği üzere çok daha belli sonuçlar edinmek.

Araştırmacılar herzamanki atom saatlerindeki gibi tesadüfen titreşen atomları değer biçmek yerine daha farklı bir tasarım kurdular. Raporlara kadar atomlar, ‘alışılmış fizik yasalarına tarafından imkânsız’ olacak bir şekilde birbirleriyle ilişkilendirildi. Ayrıca araştırmacıların notlarına tarafından eğer bilim insanları bu salınımları dürüst ve bütün şekilde peşine düşüp takip edebilirlerse, daha küçük vakit aralıklarını ayırdetmek için atomları kullanabilecekler.

Comments
To Top