Haber

MIT, Amsterdam Kanallarında Yolcu Taşıyabilecek Otonom Robot Geliştirdi

MIT, Amsterdam Kanallarında Yolcu Taşıyabilecek Otonom Robot Geliştirdi

MITOS’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) ve Senseable City Lab’den araştırmacılar, Amsterdam şehri için üzerinde çalışmakta oldukları filoya kısa süre önce yeni ve daha büyük bir tekne daha ekledi. “Roboat II” olarak adlandırılan otonom tekne, Amsterdam kanallarını kendi kendine gezebiliyor.

Beş yıldır geliştirilen Roboat II, Amsterdam kanallarında yapılan testlerden de başarıyla ayrıldı. 3 saat boyunca test edilen otonom tekne, sadece 0,17 metrelik bir kusur payı ile başlangıç konumuna geri döndü.

Kendi kendine gidebilen Roboat II, aynı zamanda gezgin taşıyabiliyor:

Roboat II

Herhangi bir yönde hareket etmek için dört pervanesi bulunan Roboat II, sürücüsüz arabalarda kullanılanlara benzer algoritmalar kullanarak kanallarda otonom bir şekilde gezinebiliyor. Araçta bununla birlikte yönünü bulması ve çevresini haritalandırıp rotasını oluşturması için LiDAR, GPS ve diğer sensörler bulunuyor.

Kendi kendini sürebilen otonom tekneler yıllardır minik eşyaları taşıyordu fakat gezgin taşımak için fazla daha gelişmiş araçlara gereksinim duyuluyordu. Takriben 2 metre uzunluğunda ve 50 kg ağırlığında olan Roboat II de yolcuları bir noktadan bir noktaya taşıyabiliyor. Geliştiriciler, iki gezgin taşımanın bile “COVID dostu” olacağını söylüyorlar.

MIT Profesörü Daniela Rus yaptığı açıklamada, insanları ve eşyaları taşıyabilen ve diğer Roboat’larla bağlantı kurabilen Roboat filoları geliştirdiklerini söyledi. Bu otonom araçların, insanları nakliye ve teslimat yapmanın yanına atık toplama görevlerinde de kullanılması hedefleniyor.

Roboat II

Roboat III’ün de acilen Amsterdam’da üretim aşamasında olduğu biliniyor. Takriben 4 metre uzunluğunda olacak olan bu araç, 4 ila 6 aralarında yolcu taşıyabilecek.

Comments
To Top