Haber

Mısırlı Mucit, Yalnızca COVID-19’lu Hastalarla İlgilenecek Robot Geliştirdi

Mısırlı Mucit, Yalnızca COVID-19'lu Hastalarla İlgilenecek Robot Geliştirdi

Koronavirüs salgınının derinden etkilediği ülkelerden biri olan Mısır’da bir mucit, sıhhat çalışanlarının işini kolaylaştıracağına inandığı bir robot geliştirdi. “Cira-03” olarak isimlendirilen bu robot, uzak kumandalı bir yapıya sahip. Robotun mucidi Mahmoud el-Komy, Cira-03’ün COVID-19 testi yapabildiğini hastaların ateşini ölçebildiğini ve hatta maske takmayan insanları uyarabildiğini söylüyor.

Cira-03’ün özellikleri bunlarla da sınırlı yok. Mucide tarafından bu robot, kan tahlilleri alabildiği gibi ekokardiyogram ve röntgen çekebiliyor. Keza sonuçlar, robotun göğüs bölgesindeki bir ekran üzerinden anından görüntülenebiliyor. İşlevsellik açısından manâlı avantaj sunan, görünüş açısından da mümkün olduğunca insanlara benzetilmeye çalışılmış durumda.

Cira-03 işte böyle görünüyor

Cira-03

Tasarladığı robotla ilgili açıklamalarda bulunan Mahmoud el-Komy, robotun tasarımını insanlara benzetmeye çalıştığını, bu sayede de hastaların korkmasını alıkoymak istediğini açıklama ediyor. Yaptığı robota fazlasıyla güvenen mucit, bu robot doğruca COVID-19’lu hastalara maruz kalma süresinin azalacağını, virüsün bulaşmasının önlenebileceğini belirtiyor.

Cira-03 robotu

el-Komy’ye kadar robot, hastalar göre da benimsenmiş durumda. Robotu görebilen kimsenin korkmadığını söyleyen mucit, robotun hastalara bayağı hekim ve hemşirelerden fazla daha pozitif güven verdiğini çünkü Cira-03’ün fazla hassas bir cihaz olduğunu açıklama ediyor. sırası gelmişken, söz konusu robotun COVID-19 testi yaparken önce hastanın ağzını açtığını arkasında da deneme çubuğu ile numune aldığını, yani alışılagelmiş prosedürü uyguladığını belirtmekte üstünlük var.

Cira-03

Cira-03, bir süredir Mısır’daki bir özel hastanede test ediliyor. Robotla ilgili açıklamalarda bulunan özel hastanenin Başhekimi Ebu Bekir El-Mihi, robotla ilgili olarak şu başlıca dek olumsuz bir olay yaşamadıklarını, robotun daha fazla, ateş ölçümü yapmak için kullanıldığını ifade ediyor.

Comments
To Top