Haber

Minecraft’ta Bir Ekip 10 Yılda Orta Dünya’yı İnşa Etti

Minecraft’ta Bir Ekip 10 Yılda Orta Dünya’yı İnşa Etti

Minecraft topluluğu yaptığı müthiş eserlerle insanları şaşırtmaya devam ediyor. Bu sunuculardan birinde de oyuncular bir araya gelerek J. R. R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi eserinde anlattığı Orta Dünya’yı blok blok yapı ettiler.

Orta Dünya’nın en kayda değer noktaları ve de arada kalan bölgeler oyunda bitmiş oluşturuldu. Bu sunucuya giren oyuncular Hobbiton’da gezebiliyor, Moria’nın derinlerine inebiliyorlar. Minas Tirith gibi yapılar da yayında yer alıyor. 

10. yıl dönümü

lotr

Minecraft Orta Dünya geçen ay 10. yılını kutladı. Bu anma nedeniyle sunucunun kurucusu olan Nicky Vermeersch açıklamalarda bulundu. bununla beraber q220 olarak da aşina oyuncu, neden Orta Dünya’yı sıfırdan yapı etmeye karar verdiklerini de açıkladı.

Vermeersch ilk olarak oyuna daha beta aşamasındayken antre yaptı. O zamanlar takvimler 2009 yılını gösteriyordu. Hollanda Minecraft sunucusunda moderatör olarak çalışmaya başlayan oyuncu, fikrin de başlangıçta o dönemde oyuncular arasında ortaya çıktığını belirtiyor.

“Ben Yüzüklerin Efendisi ile büyüdüm, tıpatıp 30 yaş civarındaki öyle fazla birey gibi” diyen Vermeersch, “Minecraft forumlarında konuyla ilgili kişiler vardı, yani sağlam bir oyuncu tabanına sahiptik. Esas lokasyonları inşa etmeye başladık, Bree ve Hobbiton gibi. Ekran görüntülerini paylaştıktan sonra halk müziği projeye katılmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

Orta Dünya’yı hazırlamak kolay olmadı

şotr

Bloklara dayalı bir sandbox oyunda bir inanılmaz evrenin tamamını inşa etmek hiç de basit değil, özellikle de ekibin 2009 yılında bugün oyun içindeki ekipmanlarının kayda değer bir kısmına sahip olmadığını göz önüne aldığımızda. 

Bir Zamanlar bu araçların olmadığı dönemde insanların blokları teker teker saydıklarını söyleyen oyuncu, o dönemin büyük bir karışıklık ile geçtiğini söylüyor. Keza harita kişiselleştirme özelliği de o dönemde yoktu. Yani orman olan bir bölgede Orta Dünya’da dağ varsa oyuncular ormanı değil edip yerine dağ inşa ediyordu.

Comments
To Top