Haber

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Açıklama: Uzaktan Eğitim Süresi Uzatıldı, Sınav Sistemi Değişti

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Açıklama: Uzaktan Eğitim Süresi Uzatıldı, Sınav Sistemi Değişti

Ülkemizde koronavirüs tedbirleri zarfında yaklaşık olarak bir yıldır uzak eğitim devam ediyor. Öğrenciler, derslere evlerinden katılıyor, sınavlara online olarak katılım sağlıyor. Bu konuda akıllardaki en büyük soru ise uzakta eğitimin ne zamana dek devam edeceği. 

Ulusal Eğitim Bakanlığı, daha önce 4 Ocak olarak açıkladığı tarihte değişim yapıldığını bildirdi. Gelen yeni açıklamaya göre, uzak eğitim, eğitim öğretim yılının birincil yarısının son gününe değin uzatıldı. Bu tarih ise 21 Ocak 2021 olarak açıklandı. 

yarıyıl tatili bir hafta uzatıldı:

EBA Uzaktan Eğitim

Öğrenciler, 2020/2021 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatiline 22 Ocak 2021 itibariyle başlayacaklar. Gelen açıklamaya göre tatil süresine ikinci dönemdeki bir haftalık ara tatil süresi de eklenmiş durumda ve ikinci dönem 15 Şubat 2021 Pazartesi günü başlayacak. Karne dağıtımları da mektep yönetimlerince öbür gün ve süre dilimlerine yayılacak ve aşırılık oluşturmayacak şekilde planlanacak.

Sınav sistemi de değişti:

EBA

Açıklamanın şayet de en manâlı maddesi, ilkokullarda imtihan yapılmayacağı bilgisi oldu. Buna tarafından, ilkokullarda karne notları, ders etkinliklerine katılım puanı ile belirlenecek. Ortaokul ve liselerde ise birinci döneme ait bir yazılı/dilekçe puanları ve performans notları üzerinden ölçme değerlendirme yapılacak.

Sınav notu bulunmayan şubelerin sınavları mektep ortamında, sosyal uzaklık ve hijyen kurallarına uygun şekilde seyreltilmiş gruplar hâlinde gerçekleştirilecek. Yalnızca ortaöğretim öğrencileri için geçerli olmak şartıyla, öğrenciler kendi isteklerine yan olarak 28 Aralık Pazartesi gününe değin, öğrenim gördükleri okul ile aynı okul türünde olması kaydıyla, o tarih itibariyle bulundukları illerde sınavlara katılabilecek. Öğrencilerin sınava katılabilmesi için velilerinin mektep yönetimine başvurması gerekecek.

Comments
To Top