Haber

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Uzaktan Eğitimin Tüm Detaylarını Açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Uzaktan Eğitimin Tüm Detaylarını Açıkladı

Koronavirüs pandemisinde yaz aylarında düştükten daha sonra yeniden artmaya başladığını, hatta bu sefer daha güvenli olmayan bir şekilde geldiğini görüyoruz. Bu noktada dün ülke genelinde alınacak yeni önlemleri ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu kısıtlamalar arasında aşamalı olarak açılan yüz yüze eğitim sürecinin de bitmiş uzakta olacak şekilde yapılacağını söylemişti. 

Covid-19 nedeniyle yeni hasta ve can kayıplarında olan artıştan dolayı uzakta eğitime geri dönülmesinin arkasında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan önemli direktifler geldi. “20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Pazartesi gününe dek devlete ait, özel, örgün ve yaygın bütün eğitim öğretim faaliyetlerine uzakta eğitim yoluyla devam edeceğiz” ifadelerini kullanan Selçuk, MEB’e yan mektep öncesi kurumlar, kreşler, ilkokul, ortaokul ve liseler, özel eğitim okulları ve sınıfları, iş liselerindeki uygulamalı dersler ile özel eğitim kurslarının da bu kapsamda olacağını belirtti. bununla beraber 5580 sayılı özel öğretim kanunu kapsamındaki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki “bireysel eğitimler”in yüz yüze gerçekleştirilebileceği açıklandı.

Sene sonuna kadar sınav yapılmayacak

Bakan Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre bitmiş uzak eğitime geçilmesiyle birlikte 31 Aralık 2020’ye kadar uzak ya da yüz yüze olacak şekilde hiçbir imtihan yapılmayacak. Sınavların planlaması, pandeminin gidişatına tarafından şekillenecek. Sınav programı, ileri tarihte mektep yönetimleri ve öğretmenler aracılığıyla öğrencilere duyurulacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamaları şu şekilde:

“Uzaktan eğitim haftalık ders programları, okul yönetimlerimizin koordinesinde öğretmenlerimiz tarafından öğrencilerimiz ve velilerimizle paylaşılacaktır. Okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz, ara tatil boyunca yeni dönemdeki uzaktan eğitim süreçlerini öğrencileriyle işledikleri ders konularına ve müfredat programına göre yapılandıracaklardır. Bu süre dahilinde ana noktamız TRT EBA kanallarımız almak üzere, canlı sınıf uygulamalarımız, EBA internet platformumuz, basılı ve dijital yardımcı kaynaklarımızla öğrencilerimizin yanında olacağız.”

Yüz yüze eğitim

“31 Aralık 2020’ye değin yüz yüze veya uzaktan hiçbir sınav yapılmayacak, sınavlarla ilgili planlamalar salgın sürecinin seyrine tarafından ayrıca gerçekleştirilecek, okul yönetimlerimiz ve öğretmenlerimiz aracılığıyla öğrencilerimize duyurulacaktır. Öğrencilerimiz, yüz yüze ve uzakta eğitimle yapılan eğitim öğretim müfredatından sorumlu olacaklardır.”

Yıl ardına kadar 500 bin tablet

Tablet bilgisayar

“Ayrıca, millet kurum ve kuruluşları, lokal yönetimler, özel sektör kuruluşları ve sivil inisiyatifler aracılığıyla gönderilen 60 bin tablet bilgisayarı, resmî veriler ışığında hazırlamış olduğumuz dağıtım stratejisine kadar öncelikli gereklilik sahibi öğrencilerimize ulaştırdığımızı daha evvelden sizlerle paylaşmıştık. Dağıtımlarımız, yardım kampanyaları ve miktar süreçleriyle aynı zamanlı olarak devam etmektedir. 30 bin tableti daha 10 gün içinde öğrencilerimize ulaştırmış olacağız. Dağıtımını gerçekleştireceğimiz 500 bin tablet bilgisayarın miktar süreci tamamlanmakta olup sene ardına kadar öğrencilerimize teslim etmiş olacağız. Paydaşlarımızın da desteğiyle olası olan en kısa sürede ihtiyacı olan öğrencilerimizin tamamına ulaşmayı hedefliyoruz.”

“Uzakta eğitime başladığımız 23 Mart 2020’den bugüne 49 milyon 768 bin ders saati hizmet veren canlı sınıf uygulamaları bu süreçte de aktif olarak hizmet sunacaktır. EBA canlı derslik ve alternatif uygulamaların sistemimize entegrasyonuyla birlikte jurnal yaklaşık 2 milyon ders yapabilme kapasitemiz bulunmaktadır. Canlı derslik ders saatleri ise öğretmenlerimiz kadar öğrencilerimize ve velilerimize hem bildirilecektir.”

Uzaktan eğitim

“Merkezî sınavlara hazırlanan öğrencilerimiz için imtihan müfredatının uzaktan eğitim sürecine ahenkli hâle getirilmesiyle ilgili çalışmalarımız sürmektedir. Ayrıntıları önümüzdeki hafta kamuoyu ile paylaşılacaktır.””

“Bu süreçte öğretmenlerimiz de çalışmalarını uzakta sürdürecek olup uzak eğitim için okullarımıza gelerek bilgisayar ve kamera gibi araçlardan da yararlanabileceklerdir. Zümre öğretmenlerimiz ise uzak eğitim sürecini peşine düşüp takip ve koordine etmek amacıyla haftada en az 1 gün okullarımıza geleceklerdir. Öğretmenlerimiz uzakta eğitim sürecinde ek ders ücretlerini almaya devam edeceklerdir.”

Comments
To Top