Haber

Milli Eğitim Bakanı: EBA’ya Saldıranlar Hacker Değil, Bizim Öğrencilerdi

Milli Eğitim Bakanı: EBA'ya Saldıranlar Hacker Değil, Bizim Öğrencilerdi

ZAMAN ZAMAN yaptığı açıklamalarla gündeme oturan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yine gündemi sarsacak bir takım açıklamalarda bulundu. Uzaktan eğitim sürecinde EBA sisteminde yaşanan çökmelerle ilgili açıklamalarda yer alan Bakan Selçuk, buna niçin olan şeyin bilgisayar korsanları yok, öğrenciler olduğunu söyledi. Yani Selçuk’a göre EBA’ya karşın siber hamle falan olmadı.

2021 yılı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu zarfında konuşan Ziya Selçuk, milletvekillerinin yönelttiği soruları yanıtladı. Bu sorulardan bir adam başına de tahmin edilebileceği üzere uzak eğitim sistemi EBA’da yaşanan sorunlardı. Bakan Ziya Selçuk, yaşanan sorunların akıllara ilk elden siber saldırıları getirdiğini ama gerçeğin böyle olmadığını dile getirerek, yaşanan sorunların aşırılık kaynaklı olduğunu söyledi.

“Bir hücum var. Hâlbuki bizim çocuklar bunlar, yani saldırı falan değil. Onlar derse girmeye çalışıyorlar.”

Ziya Selçuk

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuyla ilgili açıklamalarında bir saldırının fiilen de olduğunu ancak bunu yapanların öğrenciler olduğunu söyledi. Yani bakana göre atak yoktu ve öğrenciler yalnızca, derse girmeye çalışıyorlardı. Bu cümlelerinden sonradan EBA’da yeniden böyle sorunların yaşanabileceğini söyleyen Ziya Selçuk, son verilere göreyse herhangi bir bastırma durumunun yaşanmayacağını beklediklerini açıklama etti.

Bakan Selçuk, EBA’nın çöktüğü günlerde yaptığı açıklamalarda WhatsApp ve Twitter’ın da çöktüğünü, bunun sıradan olduğunu söylemişti. Son açıklamalarında yine aynı şeye değinen Selçuk, bu cins şeylerin bundan sonra da yaşanabileceğini ifade ediyor. Milli Eğitim Bakanı keza EBA’daki kesintinin yalnızca bir kereliğine mahsus olduğunu, bu kesintinin de dört saat değin sürdüğünü söyledi.

EBA

Bakan Selçuk’un konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde: 

EBA’nın dört saatliğine ‘login’ süresi iki saniyeden 30 saniyeye çıktı. Dört saat bu sürdü ve buna ‘Çöktü’ denildi. Bu dört saat içerisinde niçin çöktüğüyle ilgili ancak -tırnak içinde- neden yavaşladığıyla ilgili yaptığımız araştırmalar şunu gösteriyor: İki tane milletlerarası siber atak var, bunu dıştan tüm öğrencilerin hemencecik dönemin başında aniden sisteme girmesi ‘Bir siber saldırı var’ düşüncesi oluşturmuş ve bizim Telekom hizmetleriyle ilgili bir sınırlama getirilmiş yani ‘Bir atak var.’ Hâlbuki bizim çocuklar bunlar yani saldırı falan değil, onlar derse girmeye çalışıyorlar. Daha Sonra bu anlaşıldığında derhâl açıldı ilgili ‘server’ ve altyapı normale döndü. 

Comments
To Top