Haber

Migros, Meyve ve Sebze Ürünlerinin Tüm Tedarik Sürecini Takip Edebileceğiniz Blockchain Teknolojisini Erişime Açtı

Migros, Meyve ve Sebze Ürünlerinin Tüm Tedarik Sürecini Takip Edebileceğiniz Blockchain Teknolojisini Erişime Açtı

Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden biri olan ve reformcu hamleleriyle uyarı çeken Migros, dijital dönüşüm konusunda bir ilke daha imza atarak blockcahin teknolojisini erişime açtı. Müşteriler, Migros mağazalarında satışa sunulan MB (MigrosBlockchain) logolu 750’den pozitif meyve ve sebzenin tarladan rafa uzanan yolculuğuna, Migros Mobil uygulamasında yer alan “Migros Blockchain” menüsünden kolaylıkla ulaşabiliyor.

Migros’un, Microsoft ve Obase meslek birliğiyle hayata geçirdiği blockchain altyapısı ile meyve ve sebze ürünleri, merkezi olmayan ve şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir block bilgi tescil sistemine ekleniyor. Kayıt olan verilerin değiştirilmesine ve geriye dönük operasyon yapılmasına müsade vermeyen sistem, bu nedenle güvenilir veriye ulaşabilme imkânı sunuyor.

Migros Ticaret A.Ş. Başkanı Özgürlük Tort: ‘Blockchain Migros’ta Devreye Girdi’

özgür tort

Konu hakkında konuşan Migros Ticaret A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Serbest Tort, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Tüketim alışkanlıklarının ve beklentilerin değiştiği günümüzde, teknoloji ve dijitalleşme perakende sektörünün önemli bir parçası haline geldi. Bu kapsamda perakende sektöründe bir ilk olarak, blockchain uygulaması Migros’ta devreye girdi. Sektöre istikamet verecek bu öncü uygulamamız, meyve ve sebze ürünlerine dair bilgileri değiştirilemez bir şekilde tescil altına alıyor. Böylece tedarik süreçlerine şeffaf bir şekilde erişim imkânı sunuyor. ‘Blockchain ile Meyve Sebze Saydamlık Projesi’ni öncelikle çalışanlarımızla deneme ettik ve peşinde projeyi müşterilerimizin kullanımına sunduk. Müşterilerimiz, ‘MB’ logolu ürünlerimizin tarladan mağazaya değin olan yolculuğuna Migros Mobil uygulamasındaki Blockchain menüsünden kolaylıkla ulaşabiliyorlar.”

Migros

aynı zamanda, dünyanın önde gelen perakende ve çabuk tüketim ürünleri üreticilerinin çatı kuruluşu olan Consumer Goods Forum’un Perakende Başkanlığını üstlenen Tort, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yiyecek güvenliği ile mahsul bilgilerinin şeffaflığı ve tutarlılığı konuları global arenada da sektörümüzün en manâlı konuları aralarında yer alıyor. Bunun gibi, ortak bedel yaratılabilecek konularda Consumer Goods Forum çatısı aşağıda kurulan koalisyonlarda perakendeci ve üretici üreticisi şirketler bir araya gelerek çözümler geliştiriyor. Uçtan uca bedel zincirinde mahsul verilerinin standartlaştırılması alanında üzerinde çalışılan dijital sistemlerden biri de blockchain teknolojisi. Sürdürülebilir tarımın desteklenmesi odağımızla bu uygulamayı ülkemizde başlangıçta meyve – sebze alanında hayata aşmak istedik. Sisteme dahil edilen ürün çeşidi ve kapsamı ile dünyadaki uygulamalar arasında öne çıkan projemiz aynı zamanda müşterilerimize en kaliteli ve güvenilir ürün ve hizmet sunma taahhüdümüzün de yansıması. Geleceğin perakendesine istikamet veren projelerimiz ve dijital alana yaptığımız yatırımlara hız kesmeden devam edeceğiz.”

Comments
To Top