Haber

Microsoft’un da İçerisinde Olduğu Bir Grup, Fidye Yazılımla Mücadele İçin Ekip Oluşturdu

Microsoft'un da İçerisinde Olduğu Bir Grup, Fidye Yazılımla Mücadele İçin Ekip Oluşturdu

Sizlere aktardığımız siber hamle haberlerinde sık sık bahsettiğimiz bir saldırı türü bulunuyor: fidye yazılım. Adından da anlaşılabileceği gibi bu atak türünde saldırganlar, verilerinizi çalıyor ve tahmin edebileceğiniz gibi verileriniz karşılığında fidye istiyorlar.

Hacker’lar, bu saldırı türünde verileriniz üstünde tamamen kontrol sağlıyorlar. Verileri çalınan kullanıcılara şantaj yapılıyor. Verileri çalınan birey, ödemeyi yapmazsa verilerinin silinmesi ya da sızdırılmasıyla tehdit ediliyor. İşte bu nesil saldırılarla mücadele edilebilmesi için yeni bir ekip oluşturuldu.

Microsoft ve Citrix, hacker’larla mücadele için ekip oluşturdu

fidye yazılım, hack

İçerisinde Microsoft, Citrix, McAfee gibi şirketlerin olduğu The Institute for Security and Technology, fidye yazılımlarla uğraş için bir ekip oluşturdu. Bu ekibin içerisinde uzmanlar, siber güvenlik şirketleri, teknoloji endüstrisinde yer alan şirketler ve kanun koyucular bulunuyor. Yani bu saldırılarla mücadele için gerekli olan adeta her alandan birey ve kurum ekibin içerisinde yer alıyor.

Verilerin bir organizasyonun ya da bir şirketin neredeyse her şeyi olduğu ve bu saldırıların işletmeler için epeyce zararlı olabileceği ifade ediliyor. Saldırganlar, bu saldırı türünde şirketleri deyim yerindeyse avuçlarının içine alabiliyor ve fidyeyi ödemeye hazır ışık halkası getirebiliyorlar.

Bu ekibin içerisinde yer alanlar; fidye yazılımını, hacker’ların nasıl komutlar verdiğini ve sunucuları nasıl düzenlediklerini gözlemleyecekler. Keza bu saldırıların önlenmesi için halka açık veya özel olarak açıklamalarda bulunacaklar. Ekibin görevine önümüzdeki mart ya da nisan ayında başlaması bekleniyor. Fakat internet siteleri ocak ayından itibaren açık olacak.

Yayınlanan bir rapora tarafından 2020 senesi içerisinde fidye olarak yaklaşık 300 bin dolar toplandı. Bu arz, 2019’a göre %500 daha pozitif.

Comments
To Top