Haber

Microsoft’ta Çalıştığı Sırada Şirketten 10 Milyon Dolar Çalan Mühendise 9 Yıl Hapis Cezası

Microsoft'ta Çalıştığı Sırada Şirketten 10 Milyon Dolar Çalan Mühendise 9 Yıl Hapis Cezası

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft cephesinde büyük bir hırsızlık yaşandığı ortaya çıktı. ABD’de açılan bir davaya tarafından 2016 ila 2018 yıllarında Microsoft bünyesinde çalışan Volodymyr Kvashuk isimli bir mühendisin, şirketten tam 10 milyon dolar çaldığı açığa çıktı. Duruşma, yediği barbar pisleyen adama 9 yıl hapis cezası ile 8,3 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi.

Kvashuk ile ilgili incelemelerde yer alan kolluk kuvvetleri, adamın 18 bambaşka suça karıştığı sonucuna ulaştı. Bu suçlardan beş parça başına elektronik ortamda üçkâğıt, altı tanesi kara para aklama, iki tanesi sahte kimlik yararlanma, iki tanesi sahte vergi beyannamesi belirlemek, bir adam başına e-posta dolandırıcılığı, bir tanesi erişim cihazı dolandırıcılığı ve bir adam başına de korunan bir bilgisayara izinsiz erişim sağlamaktı. 

Kvashuk, Microsoft’un para değeri olan hizmetlerini çalarak, bunları internet üzerinden satmış

Microsoft

Dava dosyalarına giren bilgilere kadar Kvashuk, 2018 yılında olayın anlaşılıp, işten kovulduğu belli başlı değin olan süreçte Microsoft’un para değeri içeren dijital armağan kartı gibi test hizmetlerini çalıyor. Çaldığı hizmetleri de her yerde satışa çıkaran adam, bu sayede de milyonlarca doların sahibi oluyor. Yaptıklarının anlaşılmaması için olaya iş arkadaşlarını da dahil eden eski Microsoft çalışanı, üç meslek arkadaşına ait e-posta hesabını ele geçirerek, bu adresler üzerinden dağıtılmış aktarım işlemleri yapıyor. Kurnaz olduğunu düşünen Kvashuk, bu sayede meslek arkadaşlarının yakalanacağını, kendisine ise bir şey olmayacağını düşünüyor.

Yalnızca bunlarla yetinmeyen pişkin hırsız, şirket içi soruşturmalarda arkadaşlarını suçlamaktan da geri kalmıyor. Hem mahkeme evraklarında yer alan bilgilere tarafından Kvashuk, yaptığı şeylerden hiç de pişman yok. Mahkeme heyeti, Kvashuk’un yaptığı direktifler ve genel ruh halinde en ufak bir vicdan azabı duygusunun olmadığını söylüyor.

Kvashuk, yaptıklarının anlaşılmaması için Bitcoin kullandı

Microsoft

Kendince yaptığı planlarla yaptıklarının anlaşılmayacağını düşünen eski Microsoft çalışanı, çaldıktan daha sonra sattığı hizmetlerden elde ettiği paraları, Bitcoin aracılığıyla hesabına aktarıyor. Duruşma heyeti göre yapılan belirlemelerde, yedi aylık hırsızlık sürecinde 2,8 milyon dolarlık Bitcoin aktarımı yapıldığı anlaşılmış durumda. Hem Kvashuk, yasal takibe takılmamak için de kesin bir tedarik parayı, akrabasından armağan olarak gönderildi şeklinde göstermiş.

Duruşma heyetine tarafından Ukrayna vatandaşı olan Volodymyr Kvashuk, Microsoft’tan çaldığı paralarla 1,6 milyon dolar değerinde bir konut satın aldı. Bu evin bir göl kenarında ve epeyce lüks olduğunu söyleyen yetkililer, bununla da yetinmeyen Kvashuk’un 160 bin dolar değerinde de Tesla marka bir araba aldığını saptama etmişler. Fakat terazisi şaşmayan hak, Kvashuk’un yaptıklarını yanında bırakmadı.

Comments
To Top