Haber

Microsoft Word, Windows 10’da Yapay Zekayı Kullanarak Yazma Becerinizi İlerletecek

Microsoft Word, Windows 10'da Yapay Zekayı Kullanarak Yazma Becerinizi İlerletecek

Pek çok kişi için yazı yazmak epeyce ciddi bir gerilim nedeni olabiliyor. Özellikle ciddiyeti yüksek yazışmalarda yazım hatası yapma korkusu öyle çok kişinin utangaç davranmasına yol açabiliyor. Dil bilgisi kontrol araçları da bu noktada bilgisayar kullanıcılarının yardımına koşuyor. 

Microsoft, Windows 10 kullanıcılarına Word ve Outlook uygulamalarında yardımcı olacak yeni bir araç geliştirdi. Microsoft Editor adı verilen bu araç, yapay zeka ve cihaz öğrenmesi yardımıyla dil bilgisi ve imlâ hatalarını daha başarılı şekilde tespit edebilecek.

Daha iyi kâğıda dökmek olası

word

Hali hazırda Google dokümanlar ve Microsoft Word’ün Windows 10 versiyonu gibi uygulamaların içinde dil bilgisi ve yazım kuralları yoklama araçları yer alıyor. Yeni vasıta ise suni akıl ile kontroller yapacak ve yazdıklarınıza açıklık, resmilik, akıcı anlatım gibi temellere dayalı düzeltmeler ve şansın dönmesi nasihat edecek. 

Bu özellik ayrıca alıngan olabilecek jeopolitik referanslara uyarı çekecek ve genel olarak kullanıcılarının daha iyi bir yazan olmasını sağlayacak. Alet öğrenmesi ile de kendini geliştirmeye devam edecek.

Microsoft Editor aslında Word’ün çevrimiçi versiyonunda bir süredir bulunuyordu. Sonunda özelliği Word programında da görebileceğiz. Bu araç ilk olarak Microsoft’un Insider programındaki kişilere açıldı.

Microsoft Editor nasıl kullanılır?

ms word

Windows Latest’ta açıklandığı üzere Microsoft Editor, imlâ hatalarını daha önce alıştığımız şekilde belirtecek. Hem bir sözcüğü seçip Shift + F10 veya Daha Alçak + Down tuşlarına bastığınızda sözcük tavsiyeleri gösterilecek. Bu tavsiyeler aralarında anlamdaş sözcükler ve anlamlar da yer alacak.

Hem bu araç intihal kontrolü de yapacak. Bu Nedenle bir yazı yazdığınızda uygun olarak alıntı yaptığınızdan ya da orijinal içeriğe çok da aynı bir yazı yazmadığınızdan muhakkak olabileceksiniz. Insider programında yer alıyorsanız Microsoft Word’ün 13328.20000 kurulumunu çalıştırdığınızdan kesin olun.

Comments
To Top