Haber

Microsoft Windows 35 Yaşında: MS-DOS’tan Windows 10’a

Microsoft Windows 35 Yaşında: MS-DOS’tan Windows 10'a

Bugün işletim sistemi denildiği zaman hemencecik herkesin aklına ilk gelen isim Windows oluyor. Yaklaşık Olarak Microsoft’u Microsoft yapan mahsul olan Windows’un ilk ortaya çıkışı ise bütün 35 yıl öncesine, 20 Kasım 1985’e dayanıyor.

İlk grafik kullanıcı arayüzü olarak Windows, büyükçe galibiyet yakalamış ve bilgisayar kullanabilmeyi o kadar fazla birey için oldukça kolay ışık halkası getirmişti. Süre içerisinde farklı rakipleri çıksa da marka tekrar tekrar en popüler olmayı başardı. 

Evvel zaman içinde…

windows 1.0

Doğrusu Microsoft, Windows öncesinde MS-DOS ile bilgisayar piyasasında kendine önemli bir yer elde etmeyi başarmıştı. Bu işletim sistemine bugün bilr CMD penceresinden erişerek kullanabilmek muhtemel. Genç Bill Gates, WIMP GUI (Windows, ikonlar, fare, işaretçi grafik kullanıcı arayüzü) adlı sistemi tanıttığında böylece fazla birey yeni sistemin faydalarını derhal fark etmişti.

Gerçekte Microsoft bir grafik kullanıcı arayüzü sunan ilk işyeri değildi ve son da olmadı. Sunduğu başvuru formu ve erişim kolaylığı ise daha önce görülmemiş bir şeydi. 1987 yılında Windows 2.0, Apple’ın açtığı bir batmış dava ile birlikte geldi. İşletim sistemi i286 işlemcileri desteklerken duruşma de Microsoft’u haklı buluyordu. Onu Windows 2.1 takip etti.

Üç olsun şiddet olmasın

windows logo

Windows 3.0, 1990 yılında piyasaya çıktı. Microsoft’un gerçek anlamda çığır açtığı işletim sistemi de buydu. Sanal bellekle tanıştığımız, programların emin işlemler için bellek ayırdığı birincil Windows işletim sistemi buydu. İki sene daha sonra da iş ağlarında çalışanların iletişimine odaklanan ve Windows for Workgroups olarak lanse edilen Windows 3.1 geldi. Bir ara da Çin’e özel Windows 3.2 işletim sistemi tanıtıldı.

Bu işletim sistemlerinden daha sonra ise ülkemizde öyle fazla kişinin hatırladığı ilk Windows versiyonu olan Windows 95 geldi. Windows 95’in çıkışında büyük bir pazarlama kampanyası yapıldı, Rolling Stones bile kampanyada yer aldı. Kendimiz sürücü yüklemeden bir şeyleri takıp çalıştırabildiğimiz, native 32 bit kullanım çalıştırabilen ilk Windows idi. Hem İnternet Explorer da bu dönemde ortaya çıktı. Windows 95, internet çağının Windows’u idi.

Bu sürümün arkasından Windows 98 geldi. Onu Windows 2000 ve Windows ME (Windows Millenium Edition) peşine düşüp takip etti. Bu versiyon zerre sevilmediği gibi Microsoft’un mehteran misali bir ileri bir geri dışarı giden Windows versiyonları dönemini de başlatmış oldu.

Kernel paniği

windows nt

Microsoft bu dönemde Windows NT üzerinde çalışıyordu. Bu ayrıntılarıyla yeni Windows versiyonunun DOS ile hiçbir alakası yoktu. Ayrıntılarıyla şirketlere yönelikti. Şirketler DOS kullanmaktan vazgeçmiyordu. İnsanların Windows ME yerine Windows 2000 tercih etmesi, firmayı bu konuda bitmiş düşünmeye itti.

Bir sene sonra ise genç kuşağın büyük kısmının bilgisayarla tanıştığı efsanevi işletim sistemi olan Windows XP geldi. Windows XP öbür versiyonlardan ziyade varyantlara sahipti. Reel anlamda tepsi değin tabletlere, bilgisayarlara, sunuculara ve ATM’lere özel varyasyonları ile büyük sükse yapmış ve büyük galibiyet yakalamıştı. 

Benzer dönemde Windows CE de ortaya çıkmıştı. Ufak PC’ler için geliştirilen bu işletim sistemindeki kerneller Windows Mobile için de kullanılmıştı. Windows Mobile telefon görmüyor olmamız bu işletim sisteminin akıbeti hakkında hafıza verse de böylece çok kişi için ilham verici bir girişim oldu. gerçi iki sistem tamamen uyumsuzdu. 

Olmaz olaydın dedirten işletim sistemi: Windows Vista

windows vista

Windows Vista ilk olarak 2006 yılında ortaya çıktı. Hemen her bilgisayarda Windows XP olan bir dönemde bu işletim sistemi yeni ve ilgi çekici tasarımı, arttırılmış güvenliği ile geldi. İlk bakışta çok takdire değer sistem, biraz tedbirli bakmaya başlayınca hastalık veriyordu. Sistem çok büyüktü, geçmiş 15 yılın kodlarını karman çorman şekilde kullanıyordu. Eski makineler kaldırmıyordu ve sunucuların adeta hiçbiri bu sistemle düzenli değildi. 

Bu dönemde Microsoft, Mojave Projesi’ni başlattı. Özünde evcil hayvanlara hap içirmek için ilacı yemeğine karıştırmanın insanlara Vista kullandırma versiyonu olan proje başarısız oldu, Vista daha da yerildi ve ırk XP’ye daha da sıkı sarıldı.

Windows 7 geliyor

windows 7

Microsoft, Vista ile girdiği yanlış yoldan Windows 7 ile çıkmaya karar verdi. 2009 yılında gelen işletim sistemi teknik olarak Vista kabuğunda XP deneyimi sunuyordu. Kodlar daha çevik, sistem daha seri, ağırlığı daha hafif ve uyumluluğu daha gelişmişti. Windows’un en yüksek pazar payına ulaşan işletim sistemi olmayı da başardı. Hem çoklu dokunma ve konut ağı gibi özellikleri de hayatımıza kattı. 

Bu dönemde işletim sistemi pazarı da oldukça renklendi. Zeki telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, Wi-Fi derken ortalık panayır yerine döndü. Apple, daha artı kişiye Mac deneyimi sunmaya başlarken iOS ile zeki telefon pazarında parladı. Google da Linux tabanlı Android işletim sistemine odaklanmıştı.

Windows 8 ve 8.1: Olmadı

windows 8

Microsoft halihazırda Windows 7 döneminden başlayarak yeni işletim sistemlerinin pek de tutmayacağına inanıyordu. Windows CE’yi de bu dönemde çöpe atıp yeni Windows Phone’a geçti. Esas olarak firmanın vaadi mobil ve bilgisayar aralarında eşgüdüm idi. Olmadı.

Windows 8 pek çok işe yaramayan yenilik yaptı. Bunlardan biri olan “Başlat tuşunun kaldırılması” ise çok ters tepti fark etti. daha sonra Microsoft apar topar Windows 8.1’i yayınladıysa da bu işletim sistemi de daha yeterince gelişmemişti. Her ne dek bir takım sorunları çözse de tatmin edici olmadı. Benzer dönemde Windows Phone da performans ve istek anlamında sürünmeye başladı. 

Windows bu dönemde sorunları çözmek için yoğun çaba harcadıysa da çabası yetmedi. Microsoft bir kere kendi bindiği dalları teker teker budamıştı. Bundan Böyle insanlar için bilgisayar = Windows değildi. 

Windows 10: Windows’u baştan düşlemek

windows 10

Günümüze geldiğimizde ise Windows’un epeyce köklü şekilde yenilenmesi şart haline gelmişti. Microsoft da tamamen bunu yaptı. Bu dönemde firmanın başına da Satya Nadella geldi. Firma ilk olarak kendi pazarının tek ve tartışmasız hakimi değildi.

Windows 10 şayet işletim sistemi anlamında en büyük değiştirme değildi oysa stratejik anlamda Windows tarihinin en büyük değişimine sahne oldu. Daha önce Windows bir mahsul iken bundan böyle bir hizmet olarak satılmaya başlandı. 

Bu işletim sistemi ile agresif bir politika izleyen Microsoft, çok uzun bir zaman için Windows 10’u bedava yükseltme olarak sundu. Hatta korsan olarak Windows 7 veya Windows 8.1 kullananlar bile lisanslı versiyonu sorgusuz sualsiz olarak edinebiliyordu. 

Windows Phone bu süreçte sessizce piyasadan kaldırıldı. Microsoft’un Nokia’yı satın aldığında bünyesine kattığı binlerce çalışan ya diğer departmanlara kaydırıldı veya işten çıkarıldı. Firma bugün birincil Android işletim sistemine sahip cihazı Surface Duo üzerinde çalışıyor.

Microsoft Windows artık orta yaşa gelmiş oluyor. Tıpkı bizler gibi ara sıra hatalar yapan, ara sıra yolunu kaybeden fakat bir şekilde düze meydana çıkan Windows’un doğum gününü bizler de Tekno Ekip ailesi olarak kutluyoruz. Windows olmasaydı bugünkü bilgisayar dünyası olasılıkla olmayacaktı.

Comments
To Top