Haber

Microsoft, Salesforce ve Oracle, dijital aşılama kayıtları üzerinde çalışıyor

Microsoft, Salesforce ve Oracle, dijital aşılama kayıtları üzerinde çalışıyor

Microsoft, Salesforce ve Oracle’dan oluşan bir sağlık ve teknoloji şirketleri koalisyonu, insanların COVID-19 aşı kayıtlarına dijital olarak erişmesini kolaylaştırmayı amaçlayan bir girişim üstünde çalışıyor. İnsanlar COVID-19’a karşı aşı olmaya başladıkça, işe, okula veya seyahate dönebilmeleri için aşı olduklarını kanıtlamaları gerekebilir ve kolayca erişilebilir bir dijital aşı kaydına sahip olmaları bu konuda muavin olabilir. Koalisyon kendisini Aşılama Kimlik Bilgisi Girişimi (VCI) olarak adlandırıyor.

“VCI’nın vizyonu, bireyleri, seçtikleri bir dijital cüzdanda saklamak üzere aşılama kimlik bilgilerinin şifreli bir dijital kopyasını edinme yetkisi vermektir” dedi. Bir basın açıklaması. Akıllı telefon uygulamak istemiyorsanız, benzer şekilde doğrulanabilir kimlik bilgilerini taşıyan QR kodlu kağıtları alabilirsiniz.

VCI, kimlik bilgilerini açık ve birlikte çalışabilir teknolojiyi kullanarak yapmak için çalışıyor

VCI, kişilerin aşılama veya laboratuvar sonuçlarını dijital bir cüzdanda saklamasına müsade belirlemek için tasarlanan SMART Sağlık Durumu Kartları spesifikasyonunu kullanarak kimlik bilgilerini meydana getirmek için çalıştığını söylüyor . (Spesifikasyon hakkında daha fazla bilgi GitHub’da da mevcuttur.)

Oysa VCI’nin basın bülteni, COVID-19 aşılarını uygulayan kuruluşların bu kayıtları ne vakit yapabileceğine dair bir zaman çizelgesi sunmadığından, net yok bir dijital cüzdana fiilen bir tane ekleyebileceğiniz süre. Ve ABD’deki halk müziği, COVID-19 aşılarını aldıklarında kayıtlarını zaten kağıt kartlar alıyorlarsa, bu kayıtların VCI’nin dijital standardına nasıl aktarılabileceği belirlenmiş değil.

Başka bir engel de olabilir. Bazı sağlayıcılar bu kimlik bilgilerini aşılama sürecine dahil etmek için diğerlerine tarafından daha pozitif kaynağa sahip olabileceğinden, sağlık durumu merkezlerine katılmak. Hem aşı olduğunu ispatlayabilen bir kişinin, aşı olmayan birinden daha artı özgürlüğe sahip olup olmayacağına dair etik sorular da var.

VCI, dijital COVID-19 aşılama kaydını düşünen birincil koalisyon değil. Aynı çabalar, bir takım ülkelerin giriş için halihazırda gereksinim duyduğu mevcut aşı belgeleri üzerinde model oluşturmaktadır. (Bunlar sarı humma veya çocuk felci gibi hastalıklar için aşıları belgeliyor.) Estonya ve Dünya Sağlık Durumu Örgütü’nün bir çabası, Ekim ayında dijital bir COVID-19 aşı sertifikası geliştirmeye başladı.

Comments
To Top