Haber

Microsoft, Nintendo ve Sony, Oyun Dünyasını Daha Güvenli Hale Getirmek İçin Bir Araya Geldi

Microsoft, Nintendo ve Sony, Oyun Dünyasını Daha Güvenli Hale Getirmek İçin Bir Araya Geldi

Yıllardır süren rekabeti bir kenara bırakan dev konsol üreticileri Microsoft, Nintendo ve Sony, çevrimiçi oyunları iyileştirmek için bir araya geldi. Bilhassa genç oyuncular oyun oynamayı daha tehlikesiz ülkü getirmek için ortak bir noktada buluşan şirketler, projenin başlıca hatlarını belirledi. Alınan kararlar radikal değil oysa oyun dünyasında ‘toksik’ olarak aşina oyunculara ve diğer taciz biçimlerine müsamaha göstermeyecekleri açık açık apaçık.

Üç şirket, ilk etapta özelleştirme, kullanımı basit güvenlik araçları, davranış kuralları ve tacizi gerçekleşmeden önce önleyen sistemler gibi bir dizi arabulucu oyuncuların kullanımına sunma sözü veriyor. Genç oyunculara karşın dehşet, taciz ve istismarın oyunlarda yeri olmadığına inanan şirketler, güvenliği artmak için hükümet, kanun uygulayıcılar ve derecelendirme kurulları gibi endüstri ortaklarıyla birlikte çalışılacağının da altını çiziyor.

Şirketler, tüm yasal taleplere cevap verileceğini söylüyor:

Microsoft, Nintendo, Sony

Sektörün önde gelen şirketleri, tüm lokal yasalara uyduklarını ve kanun uygulayıcılardan gelen bütün yasal taleplere cevap verileceğini de vurguluyor. Bu noktada yapılan müşterek açıklamada “Yasa dışı bir davranış gözlemlediğimizde ya da bir oyuncunun olası zarar görme riski aşağı olduğuna inandığımızda hemencecik kanun uygulayıcıları bilgilendireceğiz” ifadelerine yer verildi.

Halihazırda Microsoft, Nintendo ve Sony’nin çevrimiçi oyun oynamayı daha şen ülkü getirebilmek için değişik ebeveyn denetimleri, taciz önleme politikaları ve öteki çoğu önlemi bulunuyor. Oysa yapılan meslek birliği ile tutarsızlıkların azaltılması ve daha kapsayıcı yaptırımların uygulanması hedefleniyor.

Peki, siz konsol devlerinin oyunlarda taciz ve korku söylemini azaltmak için yaptığı bu meslek birliği hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top