Haber

Microsoft, .NET 5.0’in İlk Kararlı Sürümünü Yayınladı

Microsoft, .NET 5.0'in İlk Kararlı Sürümünü Yayınladı

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, başvuru formu geliştirme platformu .NET‘in son sürümünü tüm kullanıcılara sundu. Geçtiğimiz aylarda test nedeniyle bazı geliştiricilere sunulan platform, artık bütün dilekçe geliştiriciler kadar kullanılabiliyor. Kullanıcılar, .NET 5.0’le birlikte Windows başta almak üzere iOS, Android, Linux, macOS, watchOS, tvOS ve WebAssembly uygulamaları geliştirebilecekler. 

Microsoft, yenilenen başvuru geliştirme platformuyla yazılımcılara o kadar fazla yenilik sunuyor. Ayrıca geliştiriciler, yeni .NET platformuyla genel performans iyileştirmelerinden de faydalanabilecekler. Bu sayede geliştiriciler için daha iyi bir tecrübe sunulmuş olacak. Peki .NET 5.0’le ne gibi yenilikler getirildi?

İşte .NET 5.0’le getirilen buluş ve iyileştirmeler

.NET 5.0

Bileşenlerin entegrasyonu iyileştirilirken platformun genel performansı artırıldı. C# 9 ve F#5 gibi diller için üst seviye programlama geliştirmeleri sunuldu. .NET kütüphaneleri, Json’lar ve HTTP uzantıları için bahşedilen destek genişletildi. “nullability” değerleri kullanıcılar göre açıklamalı olarak verilebilir hale getirildi. P95 gecikmeleri düşürüldü. Başvuru yayılma seçenekleri daha iyi. Bu sayede başvuru yayınlamak daha teftiş edilebilir ülkü geldi. Windows Arm64 için de takviye verilmeye başlandı.

Bütün bu özelliklerle birlikte fazla daha fazlasına sahip olan .NET 5.0’le ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olup, platformu indirmek isterseniz, burada yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Comments
To Top