Haber

Microsoft, Gelecek PC’lerin Güvenliğini En Üst Düzeye Çıkaracak Pluton Güvenlik İşlemcisini Duyurdu

Microsoft, Gelecek PC'lerin Güvenliğini En Üst Düzeye Çıkaracak Pluton Güvenlik İşlemcisini Duyurdu

Günümüzde işletim sistemleri her ne değin güvenli olsa da kötü amaçlı kişiler bu güvenlik bariyerlerini aşmak için mutlaka yeni yollar keşfediyorlar. Bunun sonucunda da keşfedilen yollar her tarafta şirketlerce kapatılır, lakin diğerleri yeni yollar keşfeder ve bu şart bir döngüye dönüşerek iki tarafın birbirini aralıksız beslediği bir döngüyle devam eder.

İşte bugün Microsoft da bu beslemenin ortaya çıkardığı yeni ürününü tanıttı. Şirket, Windows tabanlı PC’ler için ürettiği yeni Pluton emniyet işlemcisini tanıttı. İşlemci, işlemci dünyasının en dev 3 ismi olan AMD, Intel ve Qualcomm Technologies Inc. ortaklığıyla geliştirildi.

Emniyet en üst düzeye çıkacak:

microsoft pluton

Microsoft’un Windows işletim sistemi, şirketin yeni tanıttığı Pluton güvenlik işlemcisi baştan sona fazla daha güvenli bir işletim sistemi olacak. Bunun en büyük nedeniyse TPM’in (Trusted Platform Module) bundan böyle ortadan kalkacak olması. TPM, her ne dek güvenliği artırsa da kötü amaçlı kişiler, işlemci ve TPM arasındaki irtibat kanalını niyet alarak amaçlarına ulaşabiliyorlardı.

Lakin yeni Pluton tasarımı doğru bu iletişim kanalına hamle gerçekleştirmek olası olmayacak. Çünkü Pluton tasarımında emniyet TPM gibi harici bir teçhizat olarak gelmeyecek. Tersine, çip ilk elden işlemcinin içinde bulunacak. Pluton mimarisini kullanan bilgisayarlar kullanıcılarının kimlik bilgilerini, şifreleme anahtarlarını ve bireysel verilerini koruyacak.

PC’nin işlemcisine entegre olacak olan Pluton, yazılım güncelleştirmelerini Windows Update üzerinden alacak. Microsoft’un ortağı olan üç işlemci devi AMD, Intel ve Microsoft, yaptıkları açıklamada Pluton’u gelecekteki PC tabanlı işlemcilerine yerleştireceklerini belirtti. İlk Pluton tabanlı PC’lerin 2021 yılında gelmesi bekleniyor.

Comments
To Top