Haber

Microsoft Flight Simulator’ün Ne Kadar Gerçekçi Olduğu, Bir Yolculukta Test Edildi

Microsoft Flight Simulator'ün Ne Kadar Gerçekçi Olduğu, Bir Yolculukta Test Edildi

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un kısa bir zaman önce yayınladığı simülasyon oyunu Microsoft Flight Simulator, en fazla da gerçekçiliği ile konuşulmuştu. Şirket, verilerin internet üzerinden çekileceğini ve olası olan en iyi deneyimin sunulacağını açıklamıştı. Bir oyunsever, bu gösterişli açıklamaları reel hayatla karşılaştırmaya karar verdi. Bir uçak yolculuğunda simülasyonunu açan oyuncu, Microsoft Flight Simulator’un realizm oranını test etti.

Laf konusu deneme, bir yazılımcı olan Rami Ismail kadar gerçekleştirildi. Ismail, uçağa bindiği anda Microsoft Flight Simulator’ü açarak, gerçekleştireceği uçuşun rotasını oluşturdu. Verileri anlık olarak çekmeye başlayan Ismail, geleceğin fiilen de gelmiş olduğunu,  Microsoft Flight Simulator’un reel dünyayla adeta benzer olduğunu herkese gösterdi.

Gerçekle simülasyon oyunu arasındaki farklar, değil denecek dek az

Microsoft Flight Simulator

Yaşadıklarını Twitter üzerinden anlatan Rami Ismail, Amsterdam’dan İrlanda’ya olan uçuş ile simülasyon arasında neredeyse hiçbir fark olmadığını açıklama ediyor. Bulutların simülasyona yansımasının 30 saniye kadar geciktiğini söyleyen Ismail, gökyüzünde gördüğü yıldızların konumunun bile benzer olduğunu belirtiyor. Bundan Başka uçaktan baktığında gördüğü bulut uzaklığıyla simülasyondaki bulut görüntüsü bile neredeyse benzer seviyede. İşin daha da acayip tarafı, uçak ile simülasyon benzer anda inişe başlıyor.

Ismail, alçalmaya benzer anda başladıklarını, inişinse simülasyonda dört dakika dek erken gerçekleştiğini ifade ediyor. Hakiki havacılık koşullarınca bunun epeyce kabul edilebilir olduğunu dobra dobra ifade edebiliriz. Ismail, simülasyonla gerçek hayattaki en büyük farkın iniş pistinin bambaşka olduğunu söylüyor olsa da bu noktadaki hata, Ismail’e de ait olabilir. veya anlık bir gelişme, uçağın paralel pozisyona yerleştirilmiş ikinci piste inmesine yol açmış olabilir. Ancak bu realite seviyesi bile Microsoft Flight Simulator’ün beklentilerden fazlasını sunduğunun açık bir göstergesi. Eğer Rami Ismail tarafından paylaşılan flooda erişip, videoları da görüntülemek isterseniz, burada yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Comments
To Top