Haber

Microsoft, 420 İşlemcili Bir Sanal Bilgisayarın Görev Yöneticisinde Tetris Oynadı

Microsoft, 420 İşlemcili Bir Sanal Bilgisayarın Görev Yöneticisinde Tetris Oynadı

Microsoft gibi dev bir şirkette yöneticiyseniz, teknoloji ile yapabileceklerinizin sınırı yaklaşık olarak düş gücünüz değin geniştir. Microsoft Azure CTO’su Mark Russinovich, dün paylaşmış olduğu tweet ile bunu mükemmel bir şekilde gösterdi.

Russinovich göre paylaşılan GIF’te 24 Terabaytlık (TB) bir Microsoft Azure sanal makinesinin ödev yöneticisinde tetris oynandığı görülüyor. Hayır, Russinovich bunu tayin yöneticisindeki dar bir oyun ile gerçekleştirmiyor;  tahsis yöneticisindeki 420 sanal Xeon işlemcinin etkinlik yüzdesi kullanarak gerçekleştiriyor.

Microsoft Azure, ödev yöneticisinde tetris oynuyor

microsoft azure

Bilmeyenler için açıklayalım; Microsoft atama yöneticisi, işlemcinin üzerindeki siklet yüzdesel olarak arttığında işlemciyi daha koyu renkle (buradaki GIF’te mavi), yüzde azaldığında ise daha açık renkle gösteriyor. 

Russinovich’in paylaşmış olduğu GIF’te ise işlemcilerin yükleri hemen olan olarak artıp azalarak Tetris oyunun ekran görüntüsüne aynı bir animasyon ortaya çıkarılıyor. Russinovich’in paylaşmış olduğu GIF’in sahiden işlemci yükünü ayarlayarak mı yoksa bir bilgisayar animasyonu olarak mı ortaya çıkarıldığı bilinmiyor ama en azından Microsoft 365 sunucularının çökmediğini söyleyebiliriz. 

Comments
To Top