Yaşam

Michael Jordan, Irksal Eşitlik ve Adalet İçin 100 Milyon Dolar Bağışlıyor

NBA’in efsanevi yıldızı Michael Jordan, ırksal eşitlik ve adalet için 100 milyon Dolar bağışlamaya karar verdi. Geçtiğimiz haftalarda Minneapolis’de ki ırkçı polisler tarafından öldürülen George Floyd etkisi dünyada devam ediyor. Özellikle dünyanın dört bir tarafındaki siyahilerin başlattığı protestolarda şiddet artarken, Chicago Bulls’un efsane oyuncusu ve Charlotte Hornets’ın sahibi 57 yaşındaki Michael Jordan büyük bir hamle gerçekleştirdi.

Eski siyahi NBA yıldızı Michael Jordan;
Jordan markası ve kendisinin, Irksal Eşitlik ve Sosyal Adaleti desteklemeye adanmış kurumlara 100 milyon dolar bağışlayacağını duyurdu.
Cuma günü açıklama yapan Jordan;
“Irksal eşitlik, sosyal adalet ve eğitime daha fazla erişim sağlanması” amacıyla 10 yıl boyunca derneklere destek vermeye devam edeceğini açıkladı.

Jordan markasının satışından sorumlu Nike ise ırksal eşitlik ve adaletin sağlanması amacıyla 40 milyon dolar yardım yapmayı taahhüt etti.

Birçok siyahi sanatçı ve ünlünün protestolar sırasında tutuklanan kişilerin kefaletlerini ödeyerek serbest bırakılmasının sağlanması ise ABD’de büyük yankı uyandırdı.

Siyahilerin toplumsal eşitlik için haklarını arama adına sokaklara dökülmesi tüm dünyada “ırkçılık” tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

Comments
To Top