Haber

Mi 10 Ultra’nın “Ön Kamera Kaç Yıllık” Dedirten DXOMark Selfie Benchmark Sonucu Açıklandı

Mi 10 Ultra'nın "Ön Kamera Kaç Yıllık" Dedirten DXOMark Selfie Benchmark Sonucu Açıklandı

Çinli akıllı telefon üreticileri birbirleri arasında da önemli bir rekabet içerisinde bulunuyor. Ağustos 2020’de Xiaomi, firmanın 10. yılı için özel bir amiral gemisi olan Mi 10 Ultra’yı geliştirmişti. Telefon, DXOMark Camera testlerinde Huawei P40 Pro’yu geride bırakmayı başarmıştı. 

Huawei ise Ekim ayında Mate40 ile bir kere daha rakibini geride bırakmayı başarmıştı. Arka kamera sisitemleri açısından iki cihaz teknoloji meraklılarını eğlendiren bir çaba ortaya koydu. Ön kamera açısından ise Mi 10 Ultra fazla zayıf bir performans sergiledi.

Yalnızca 88 puan

mi 10 ultra benchmark

Mi 10 Ultra yalnızca Çin’e özel olarak geliştirilmişti. Ön tarafında bir kamera deliği bulunan OLED ekranlı telefonun selfie kamerası 20 MP 1/3.4 inç sabit odak sensörlü, f/2.3 bir lensle geliyordu. Ön kamera 1920x1080p çözünürlükte 30 FPS video da kaydedebiliyordu.

Performans anlamında baktığımızda cihazın ön kamerası, tek kare resim için 86 puan alırken videolarda da 91 puanlık bir performans sergiledi. genel olarak kameranın yüzleri algılamada ve pek çok koşulda doğal beyaz dengesini tutturmada sorun yaşamadığı gözlendi.

Kısıtlı devingen aralık nedeniyle kamera ayrıca fotoğraflarda keza de videolarda pek çok parlama ve kayda değer detayı atladı. Yetmezmiş gibi, bilhassa düşük ışıkta fotoğraflarda çok önemli bozunma, parlama, renk bozulması, tutarsız flash etkisi ve doğal olmayan bulanıklık gibi sorunlar ortaya çıktı.

İdeal şartlar haricen ön kamera can sıkıntısı yaşıyor

ultra mi 10

Kameranın video performansı, yeterince ışık olduğu durumlarda hem kapalı alanlarda hem de açık alanlarda çok da sorun yaşamıyor. Cilt renklerini tutmak, dürüst odaklanma, stabilizasyon gibi konularda cihazın bir sıkıntısı olmuyor.

İş düşük ışıkta performans göstermeye geldiğinde ise kamera yüz detaylarını yakalamakta epeyce başarısız. zaman zaman renkler doğallıktan uzaklaşırken bu sorunlar özellikle düşük ışıkta daha da keskin ışık halkası geliyor.

Comments
To Top