Haber

Metacritic Puanlarına Göre 2020’nin En Başarılı 10 Film ve Belgeseli

Metacritic Puanlarına Göre 2020’nin En Başarılı 10 Film ve Belgeseli

Metacritic, oyun, film, dizi ya da albüm gibi çoğu öbür dalda değerleme yapan ve objektif bir şekilde bu değerlendirmeleri ilgilisiyle buluşturan bir web sitesi. Rotten Tomatoes gibi öteki değerlendirme sitelerinden en büyük farkı, sitede yapılan değerlendirmelerin ortalamasını alarak bir Metascore oluşturması. 

2020 yılında pandemi film sektöründe negatif bir tesir yaratsa da sinema salonlarında veya dijital platformlarda seyircisi ile buluşan yapımların sayısı oldukça fazla. Bu sene genelde belgesel türündeki yapımların daha çok alaka gördüğü ise bir hakiki. Biz de arasında çoğunlukla belgesellerin bulunduğu Metacritic puanlarına göre en çok beğenilen 10 filme azıcık daha yakından görmek istedik. Şen okumalar dileriz.

Metacritic skorlarına tarafından 2020’nin en iyi 10 filmi:

Nomadland Collective David Byrne’s American Utopia Time Never, Rarely, Sometimes, Always Hamilton Small Axe: Mangrove First Cow Dick Johnson is Dead City Hall

İnsanlığın en büyük sorunları ile başa meydana çıkan bir belediyenin belgeseli: City Hall

Nesil: Belgelere Dayanan Metascore: 88 Oyuncular: Marty Walsh

Belgesel niteliğindeki City Hall, bizi bir belediyenin içine içten sürükleyerek; iklim, göçmenlik ırkçılık gibi problemlerle Boston yönetiminin nasıl başa çıktığını ve halkı daha nitelikli bir hayat için nasıl işbirliklerine dahil ettiğini konu alıyor,

İzlemesi bütün 248 dakika süren City Hall, Amerika’nın Boston şehrinde belediye başkanı Marty Walsh ve ekibinin yapmış olduğu siyasi ve politik çalışmaları göstererek Walsh’ın halkın refahı için ilgilendiği sorunları anlatıyor. 

Hayata dair en büyük gerçeklerden birini yüzümüze vuran: Dick Johnson is Dead

Nesil: Belgesel, dram Metascore: 89 Oyuncular: Michael Hilow, Ana Hoffman, Dick Johnson

Ailemizden birini kaybedecek olmanın verdiği dehşet hepimizi dehşete düşüren acımasız gerçeklerden birisidir. Dick Johnson is Dead filmi de bütün olarak bu korkuya odaklanarak, bir insanın kendini eninde sonunda mecburi gerçeğe doğru planlamak zorunda olduğunu anlatıyor. Filmin bununla beraber Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazandığını da belirtelim.

Kristen Johnson’ın babası bundan böyle 86 yaşına gelmiştir ve hem Kristen keza de babası ölümden çok korkmaktadır. Kristen’ın hayalinde, ebedi olup babasıyla birlikte sonsuza dek yaşamak gibi asla reel olamayacak fanteziler döner. Baba kız uzun zaman kendilerini bu tür fantezilere kaptırsa da, Kristen babasının yaklaşmakta olan ölümünü kabullenmek zorundadır.  

Vahşi Batı havasını özleyenlere: First Cow

Cins: Dram Metascore: 89 Oyuncular: Alia Shawkat, John Magaro, Dylan Smith

Amerika yapımı bir western filmi olan First Cow, Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülüne aday gösterilmiş ve Deauville Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü almaya hak kazanmış başarılı bir üretim olarak karşımıza çıkıyor. Film, yeni tanışan iki adamın karşılıklı bir iş kurma ve güzel para kazanma planlarını anlatıyor.

Eski bir aşçı olan Cookie Figowitz, Amerika’nın batısına içten gitmeye karar verir ve burada Çin’den Amerika’ya göç etmiş King Lu ile tanışır. Tanıştıktan sonradan kürkçülük işine girmeye karar veren ikili, Oregon’da kendi işlerini kurup para kazanmaya çalışırlar. İkilinin kürkçülük işinde başarılı olabilmesinin tek yolu, varlıklı bir adamın sahip olduğu inekten geçer. 

Farklı bir ülkede ayrı bir kültürde hayata tutunanların hikayesi: Small Axe: Mangrove

Nesil: Dram Metascore: 90 Oyuncular: Shaun Parkes, Letitia Wright, Malachi Kirby

Small Axe, bir dizi olarak karşımıza çıksa da doğrusu serinin her bölümünde öbür bir hikayeye film uzunluğunda yer veriliyor. 12 Yıllık Tutsaklık adlı efsanevi filmin yönetmeni Steve McQueen, Small Axe dizisinin de yönetmen koltuğunda oturuyor. 

Small Axe: Mangrove, 1969 – 1982 yılları arasında Londra’nın Batı Hint toplumunda geçen reel yaşanmış hikayeleri konu alıyor. Mangrove, Londra’nın diğer bölgelerinde öyle güzel karşılanmayan yöresel yemeklerin Frank Critchlow’un restoranında gururla sunulmasını ve bu restoranın Batı Hint’liler için nasıl güvenli ve huzur buldukları tek yer haline gelmesini anlatıyor.

ABD’nin oldukça acayip bir yaşam hikayesinde sahip ilk bakanlarından: Hamilton

Cins: Yaşam Öyküsü, dram, tarih Metascore: 90 Oyuncular: Lin-Manuel Miranda, Phillipa Soo, Leslie Odom Jr.

Hamilton, tarihi bir film olmakla beraber içerisinde bulundurduğu müzikal öğelerle hem eğitici keza de son derece şen bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Film, Amerika’nın kuruluşunda büyük rol oynayan Alexander Hamilton’ın hayatını hiphop müziği ve cadde kültürü ile birleştirerek anlatıyor.

Hamilton, babası olmadan çoğalan, sefalet içerisinde yaşayan bir çocuktu. Doğduğu Nevis adasından Amerika’ya tek başına göç etmek zorunda kalan Hamilton, burada savaş nedeniyle George Washington’ın karargahına katılır ve gösterdiği faydalar tamamen askeri olarak yükselmeye başlar. Hamilton, zaman içerisinde New York eyalet temsilciliğinden Amerika’nın ilk Hazine ve Maliye Bakanı olmaya değin yükselir ve Amerika’nın kuruluşunda son derece önemli bir yere sahip olur. 

Dramatik bir aile hikayesi: Never, Rarely, Sometimes, Always

Tür: Dram Metascore: 91 Oyuncular: Sidney Flanigan, Talia Ryder, Théodore Pellerin

Berlin Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü almaya adalet kazanan bu filmin yönetmen koltuğunda 13 Reasons Why ve Beach Rats gibi yapımlarla başarısını kanıtlamış Eliza Hittman oturuyor. 

Film, kırsal bir kesiminde yaşayan Autumn ve Skylar adlı iki kuzenin hikayesini anlatıyor. Autumn, umulmadık bir şekilde istemediği bir çocuğa gebe kalmıştır ve tek başına ne yapacağını bilemez. Kuzenini kız kardeşi gibi sahiplenen Skylar, Autumn’u da alır ve hiç bilmedikleri bir yer olan New York’a gitmeye ve istenmeyen çocuğun bir şekilde çaresine bakmaya karar verir.

Yoksul bir çiftin banka soygununu gerçek görüntülerle anlatan gerilim batmış belgesel: Time

Nesil: Belgelere Dayanan Metascore: 91 Oyuncular: Rob Rich II, Fox Rich, Freedom Rich

Gerçek video kayıtlarından oluşan görüntülere yer verilen bu belgesel, son derece ilham verici ve bir öyle da can sıkıcı bir konuyu alıyor. Tek hayalleri tipik bir Amerikan rüyası olan Rob ve Fox Rich’in gençlik yıllarında işlerinin zıt gitmesiyle karşılaştıkları yoksulluk, çiftin sadece 5000 dolara gereklilik duymasıyla onları bankayı soymaya zorluyor.

Her ikiside silahlı soygun suçundan hüküm giyiyor ve Rob’a 60 sene, Fox’a ise 2,5 yıl hapis cezası veriliyor. Fox, hapisten çıktıktan sonradan kocasının özgürlüğü için dağıtılmış kampanyalar başlatıyor ve daha önce Rob’un hiç bir sabıkasının bulunmaması ve sadece ihtiyaçları olan 5000 doları çalmaları, 60 takvim haksız bir canice için bu kampanyalarda büyük rol oynuyor. 21 yıl süren mücadelenin sonunda ise Fox Rich elinden gelen her şeyi yaparak kocasının özgürlük kalmasını sağlıyor.

Müzisyenlerin hikayelerini izlemeyi sevenlere: David Byrne’s American Utopia

Tür: Belgeli, müzikal Metascore: 93 Oyuncular: David Byrne, Jacqueline Acevedo, Gustavo Di Dalva

David Byrne, çoğu kişinin bildiği ve severek dinlediği Psycho Killer adlı şarkının sahibi Talking Heads grubunun solisti. Broadway özelliğinde sunulan bu filmde ise, David Byrne, keza Talking Heads hem de American Utopia adlı albümündeki şarkılarla bir turneye çıkıyor ve izleyiciye müzik konusunda şahane bir şölen sunuyor. 

11 öbür müzisyenle çıktığı bu turnede David Bryne’s, bir turnede yaşanan her şeyi ve konser havasını son derece başarılı bir şekilde beyaz perdeye taşıyor. Müzikle ilgilenen ve bilhassa Talking Heads tarzı grupları takip eden kişiler, bu Broadway oyununu mutlaka sevecek gibi duruyor. 

İnsanların hayatından kim sorumludur? Cevabı burrada: Collective

Cins: Belgesel Metascore: 95 Oyuncular: Razvan Lutac, Mirela Neag, Catalin Tolontan

Alexander Nagau’nun yönetmiş olduğu Collective, Zürih Film Festivali de dahil edinmek üzere birçok festivalde onlarca ödüle layık görülmüş başarılı bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Film, Romanya’da 64 kişinin ölümüne yol açan bir yangının arkasından yaşanan olayları ve halkın sağlığını tehlikeye atan bir sistemi açığa çıkarıyor.

Bir gece klubünde çıkan yangının peşinde 27 birey ölmesine karşın, hastaneye kaldırıldıktan sonra tedavi edilemeyen 37 birey daha vefat ediyor. Böyle bir skandalın üzerine gitmek isteyen bir grup muhabir, hastanede yapılan yolsuzluğu fark ederek Romanya hükümetinin kaynakları kendi çıkarları için kullanıp hastanelerde seyreltilmiş ilaç gibi daha eksik maliyet gerektiren, ancak hastaların ölümüne yol açan tedavi yöntemleri kullandığını öğrenir. 

Metacritic’teki eleştirmen puanlarına göre yılın en iyi filmi: Nomadland

Cins: Dram Metascore: 98 Oyuncular: Frances McDormand, Gay DeForest, Patricia Grier

Metacritic puanlarına tarafından en iyi film seçilen Nomadland, film festivallerinden onlarca ödül almaya adalet kazanmış son derece başarılı ve etkileyici bir film. En küçük eşyasına değin her şeyini kaybeden bir kadının hayatına bir göçebe olarak devam etmesini konu olan bu film, son derece dramatik fakat bir öyle da ilham verici sahnelere sahip.

Filmin baş kahramanı Fern, 60 yaşındadır ve Amerika’da 2007 – 2008 yılları arasından yaşanan Büyük Durgunluk adlı ekonomik krizden etkilenerek minibüsü hariç sahip olduğu her şeyi kaybeder. Yaşayacak yeri kalmayınca minibüsünü eve çevirip Amerika’nın batısına dürüst ilerlemeye başlayan bu şahsiyet, süre geçtikçe çağdaş bir göçmen olmanın getirdiği zorluklarla karşılaşacaktır.

Comments
To Top