Haber

Messenger ve Instagram’a, Snapchat Benzeri Kaybolan Mesajlaşma Özelliği Geliyor

Messenger ve Instagram'a, Snapchat Benzeri Kaybolan Mesajlaşma Özelliği Geliyor

Facebook bugün, Messenger ve Instagram’da kullanılabilecek “Vanish Mod” isimli yeni bir özelliği duyurdu. Facebook’un daha önceden de yaptığı gibi bu özellik de Snapchat‘ten kopyalama ve kullanıcıların mesajlaşma deneyimini değiştirmeyi amaçlıyor. Messenger ve Instagram’ın yeni özelliği ayrıca, WhatsApp’taki kaybolan mesajlar özelliğine de çok benziyor.

Bir dönemlerin en popüler sosyal ağlarından biri olan Snapchat’te mesajlaşırken sohbetten çıkarsanız, o görüşmedeki fotoğraf ve öteki içerikler siliniyordu. İşte Vanish Mod isimli özellik de iyice bu işlevi yerine getiriyor. Kullanıcılar, Vanish Mod’u faal ayla getirdikten daha sonra aldıkları bir mesaja, sohbet ekranından çıkıp tekrar girdiklerinde, bir daha erişemeyecekler.

Messenger ve Instagram’ın yeni özelliği işte böyle görünüyor

Vanish Mod

Snapchat’in kaybolan mesajlar özelliği, varsayılan bir akort olarak karşımıza çıkıyordu. Fakat Messenger ve Instagram’ın Vanish, yani kaybolan modu isteğe alt bir nitelik. Kullanıcılar, mesajlaşma ekranını yandan çekerek bu moda erişim sağlayabilecekler. Moda öncelikle geçiş yaptığınızda bir bilgisel gösterilip, özelliğin nasıl kullanılacağı anlatılıyor. Bu kısımda manâlı bir bilgi veren Facebook, Vanish Mod’da ekran görüntüsü alındığı takdirde, karşıdaki kullanıcıya bildirim gönderileceğini söylüyor.

Facebook’un açıklamalarına göre bu nitelik, kullanıcıların güvenliğini de önemseyecek. Şöyle oysa kullanıcılar, istemedikleri bir Vanish Mod mesajı alırlarsa, bu mesaj hakkında bildirimde bulunabilecekler. Facebook, bir saate değin yapılacak bütün bildirimlerin, o kaybolmuş mesajı da içereceğini söylüyor. Bu süreçte de Facebook yetkilileri mesajı inceliyor ve icabında harekete geçiyor.

Facebook Vanish Mod

Facebook, Vanish Mod özelliğine girişin de isteğe ast olduğunu söylüyor. Yani bir kullanıcı, eğer yeni moddaki mesajları bakmak istemezse görmüyor. Hem Facebook’a tarafından Vanish Mod özelliğinin kullanılabilmesi için, kullanıcıların birbirleriyle etkileşim halinde olmaları gerekiyor. Diğer bir şekilde, Vanish Mod’u kullanarak mesaj göndermek istediğiniz kişiyle dost olmanız ya da takipleşmeniz gerekiyor.

Facebook’un açıklamalarına tarafından Messenger uygulamasındaki Vanish Mod, bugün itibarıyla ABD, Kanada ve Meksika gibi bazı ülkelerde sunulacak. Instagram kullanıcıları ise bu özelliği bir süre daha bekleyecekler. Ama Facebook, özelliğin bütün kullanıcılara ne vakit ulaşacağı için net bir tarih vermedi. Şirket olasılıkla, Vanish Mod’u aşamalı olarak dünya genelindeki bütün Messenger ya da Instagram kullanıcılarının hizmetine sunacak.

Comments
To Top