Haber

Merkez Bankası, Para Transferini 7/24 Mümkün Kılacak Yeni Sistemi FAST’i Duyurdu

Merkez Bankası, Para Transferini 7/24 Mümkün Kılacak Yeni Sistemi FAST'i Duyurdu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yeni ödeme sistemi “Fonların Hemen Olan ve Kesintisiz Transferi” (FAST) için zorunlu çalışmaların tamamlandığını açıkladı. İlk defa 18 Aralık’ta kullanıma açılacak olan sistem, vatandaşların para transferi işlemlerini kolaylaştıracak. Çünkü bu sistemle vatandaşlar, bambaşka bankalardaki hesaplar arasında 7 gün 24 saat her tarafında para transferi yapabilecekler.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalara tarafından FAST sistemi, aşamalı olarak bütün vatandaşların hizmetine sunulacak. Yetkililer, sürecin uzamayacağını ve muhtemel olan en kısa sürede vatandaşların bu sistemi kullanabileceklerini açıklama ediyor. Diğer Taraftan FAST, herhangi bir bankaya ait olmayacak. Bütün finans kuruluşları, bu sistemi destekleyecek.

Merkez Bankası

Merkez Bankası yetkilileri, yeni sistemle birlikte vatandaşların para transfer işlemlerinin kolaylaşacağını söylüyorlar. Çünkü FAST sistemiyle birlikte vatandaşların telefon numarası, kimlik numarası ya da e-posta adresi gibi bilgiler bir uçtan bir uca para aktarma işlemlerini başlatabilecekleri Basit Adresleme Sistemi de hizmete sunulacak.

Merkez Bankası’nın açıklamalarına kadar bu sistem, yenilikçi mali teknolojilerin kullanılmasının önünü açacak. Keza bu sistemle birlikte ekonominin dijitalleşmesi için manâlı katkılar sağlanmış olacak. 18 Aralık tarihinin gelmesiyle birlikte vatandaşlar, “Fonların Anlık ve Aralıksız Transferi”nin yenilikleriyle tanışma imkanı yakalayacaklar.

İşte Merkez Bankası’nın FAST sistemi için yaptığı paylaşım

Merkez Bankası

Comments
To Top