Haber

Merkel, Türk Asıllı Doktorlar Uğur Şahin ve Özlem Türeci’yle Görüştü: ‘Sizinle Gurur Duyuyoruz’

Merkel, Türk Asıllı Doktorlar Uğur Şahin ve Özlem Türeci'yle Görüştü: 'Sizinle Gurur Duyuyoruz'

COVID-19 virüsüne aleyhinde ABD’li ilaç şirketi Pfizer‘le birlikte aşı geliştiren BioNTech‘in Türk asıllı kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Arzu Türeci, Almanya Başbakanı Angela Merkel‘den de övgü aldı. Almanya merkezli şirketleri BioNTech’in Pfizer’le birlikte geliştirdiği ve yüzde 94 koruma sağlayan COVID-19 aşısı, şu sıralar tüm dünyada en fazla güvenilirliğe sahip aşılardan biri olarak kabul ediliyor. 

Uğur Şahin ve Arzu Türeci, geliştirdikleri başarılı aşının gerisinde Almanya Başbakanı Angela Merkel’le bir video görüşmesi gerçekleştirdi. Merkel, Türk asıllı iki bilim insanına ” Sizinle koskocoman gurur duyuyoruz. Bunu hükümetimiz adına söyleyebilirim” ifadelerini kullandı. 

Angela Merkel

“İnsan hayatı için çok kayda değer”

Merkel, Uğur Şahin ve Açlık Türeci’nin bulduğu COVID-19 aşısının insan hayatı için son derece önemli olduğunu belirterek, aşının COVID-19 sebebiyle yaşanan ölümleri kayda değer ölçüde düşürmesini beklediklerini söyledi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G-20 toplantısında Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin Türk kökeninden bahsettiğini vurgulayan Merkel, bundan dolayı da mutlu olduklarını belirtti.

Uğur Şahin ve Özlem Türeci

“mRNA teknolojisine inandınız”

Sözlerine mRNA teknolojisiyle aralıksız Merkel, “Teknolojinize inandınız. Hemen dünya mucizevi bir durumda olmasına karşın böyle bir mRNA teknolojisi hızla piyasaya çıktı. Bu harika bir araştırma başarısının bir ifadesidir. Bilime inanmalı ve desteklemeliyiz. mRNA teknolojinizin potansiyeli tükenmedi. Büyük bir yükümlülük üstlenmek güzel. Başardığınız için tebrikler” dedi.

Uğur Şahin ve Özlem Türeci

Uğur Şahin ise, 11 ayda geliştirilen aşının bu dek seri geliştirilmesinin ardında 30 yıldır sürdürülen bağışıklık sistemi güçlendirme ve kanser çalışmalarının olduğunu söyledi. İlk günden beri kendilerine destek veren herkese teşekkür eden Şahin, 60 ayrı ülkeden pek fazla araştırmacının aşı çalışmalarında bulunduğunu söyledi. 

Comments
To Top