Haber

MediaTek’in Exynos 1080’e Rakip Olacak Bir İşlemci Geliştirdiği Açıklandı

MediaTek'in Exynos 1080'e Rakip Olacak Bir İşlemci Geliştirdiği Açıklandı

Kısa bir süre öncesine kadar daha çok antre ve orta segment zeki telefonlar için işlemci üreten MediaTek, bir süredir üstteki segment telefonlarla ilgileniyor. Bu bağlamda güvenilir bir kaynak olan Digital Chat Station, şirketinin gözünü daha da yükseğe çalıştığını söylüyor. İddialara tarafından MediaTek, 6 nm üretim teknolojisine sahip yeni bir mobil işlemci üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Edinilen bilgilere göre MediaTek’in yeni işlemcisi “MT689x” olarak isimlendiriliyor. Fakat şu lahza için son hanenin ne olacağı bilinmiyor. Hem bu işlemcinin, Samsung Exynos 1080 ile benzer mimariye sahip olacağı söyleniyor. Sadece bu açıklamalarla yetinmeyen Digital Chat Station, MediaTek’in yeni işlemcisinin AnTuTu’da 600 binden fazla puan alıp, Qualcomm’un Snapdragon 865 ile Snapdragon 865+ işlemcilerinin arasına oturacağını ifade ediyor.

MT689x, Dimensity 1000+’ın gelişmiş bir versiyonu olabilir

MediaTek

MediaTek’in yeni işlemcisiyle ilgili bilgiler oldukça sınırlı. Ancak teknik eleştirmenler, bu işlemcinin Dimensity 1000+’ın gelişmiş bir versiyonu olacağını söylüyorlar. Keza iddialara göre şirket, bu işlemcilerle Çin pazarında yeni bir dönem başlatmış olacak. Bu işlemcinin kullanılacağı telefonların 300 dolar bandında olacağı, bu sayede tüketicilerin seçim nedeni haline geleceği söyleniyor.

MT689x, özellikle de Çinli teknoloji şirketlerini etkileyecek gibi görünüyor. Çünkü öncelikle Xiaomi elde etmek üzere o kadar çok Çinli şirket, MediaTek’in işlemcilerini sık sık tercih ediyorlar. İşte şirketin amiral gemisi sınıfındaki telefonlar için hazırladığı yeni işlemci de bundan sonradan o kadar fazla şirket için gözde olabilir. Fakat nihai laf henüz söylenmedi. MediaTek’in oluşturacağı yeni talimat, akıllı telefon sektörünün geleceğini doğrudan etkileyecek gibi görünüyor.

Comments
To Top