Haber

MediaTek, Yeni Dimensity ve Chromebook Yonga Setlerini Tanıttı

MediaTek, Yeni Dimensity ve Chromebook Yonga Setlerini Tanıttı

Bundan hemen hemen bir sene önce 5G zeki telefona sahip edinmek için yüksek segmentlerdeki modellerden birisine başvurmak zorunda kalıyorduk. Ama çip üreticileri yoğun bir şekilde çalışarak piyasada orta segment ve hatta düşük segmentte bulunan 5G destekli modellerin var olmasını sağladı.

Bu çip üreticilerinden birisi de MediaTek’ti. Son aylarda yükselişte olan üretici, bugün yeni bir bildiri paylaşarak 5G desteğine sahip yeni yonga setini duyurdu. Şirketin yeni yonga seti MediaTek Dimensity 700 ismiyle tanıtıldı. Bunun yanı sıra şirket iki Chromebook yonga setini de önümüze sundu.

MediaTek Dimensity 700:

mediatek dimensity 700

MediaTek’in yeni 8 çekirdekli yonga seti Dimensity 700, MediaTek’in 5G desteğine sahip üçüncü yonga seti olma özelliği taşıyor. Şirketin açıkladığı değerlere göre işlemci, 2.2 GHz frekansa ulaşabiliyor. 7 nm mimariyle üretilen işlemci bütçe dostu zeki telefonların 90 Hz ekrana ve 64 MP kameraya sahip olmasının önünü açacak.

MediaTek Dimensity 700’ün grafik bölümündeyse bizi Parasal G-57 MC2 karşılıyor. Grafik birimi 900 MHz frekansa sahip ve 2K çözünürlükte 30 FPS değerinde görüntüleri oynatabiliyor. Bunun yanı sıra yonga seti 2133 MHz ve 12 GB’a değin LPDDR4x hafızayı ve UFS 2.2 depolamayı destekliyor. Yonga seti, 2021 başlarında piyasada bulunacak.

Yeni Chromebook yonga setleri:

mediatek chromebook

MediaTek’in yeni Chromebook çipleri MT8195 ve MT8192 adlarıyla tanıtıldı. Her iki yonga seti de MediaTek Dimensity 700 gibi amiral gemilerinden ziyade daha eksik güçlü cihazlara zorlama saptamak üzere piyasaya sürülecek. bununla birlikte iki yonga seti de 32 MP’e değin kamera desteğine sahip olacak.

MediaTek MT8195, dört ARM Cortex A-78 ve 4 Cortex-A55 çekirdeğe konut sahipliği yapıyor. Yonga seti, geçen sene meydana çıkan ARM Parasal-G77 grafik birimini barındırıyor. MediaTek MT8192’yse Cortex-A-76 çekirdeklerinden baskı alıyor. MediaTek, her iki yonga setinin de 2021’in ikinci çeyreğinden itibaren piyasada kendisini göstereceğini açıkladı.

Comments
To Top