Haber

MEB, Yüz Yüze Eğitime Ara Verilmesine İlişkin Genelgeyi 81 İle Gönderdi

MEB, Yüz Yüze Eğitime Ara Verilmesine İlişkin Genelgeyi 81 İle Gönderdi

Geçtiğimiz gün koronavirüs pandemisi için alınan yeni önlemleri ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, getirilen kısıtlamalar arasında aşamalı olarak yüz yüz eğitime başlayan okulların tekrar uzakta eğitime döndüğünü duyurmuştu. Bu duyurunun ardındansa dün Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yazılmış bir izah etme gelmişti. Okulların 20 Kasım 2020’den 4 Ocak 2021’e dek iyice uzak olacak şekilde yapılacağını söyleyen Selçuk, bu süreçte hiçbir sınavın da yapılmayacağını duyurmuştu. 

Ulusal Eğitim Bakanlığı, bugün ise 81 ile “Yüz Yüze Eğitime Ara Verilmesi” konusunda genelge yolladı. Genelgeye kadar dün yapılan açıklamadaki gibi hiçbir şekilde imtihan yapılmayacak. İl ulusal eğitim müdürlüklerine gönderilen yazıya göre süreç içerisinde rahatsızlık, izin ve yarı nedenlerle canlı ders yapamayan öğretmenlerin yerine yeni görevlendirmeler yapılacak. 

uzaktan eğitim

Öğretmenler haftada bir gün okula gelecek

Uzak eğitim sürecinin daha etkin ve bereketli şekilde yürütülmesi için okul yönetimleri göre belirlenecek zümre öğretmenleri ve rehberlik servisindeki görevli öğretmenler, gerekli planlamalar yapıldıktan daha sonra haftada asgari 1 gün okula artan bir şekilde değer biçme yapacak ve sınıf defterlerini işleyecek.

Sınavlar 4 Ocak’a kadar iptal

uzak eğitim

Yayımlanan genelgeye göre öğrencileri en fazla ilgilendiren konulardan biriyse sınavlar oldu. Yapılan açıklamaya göre 4 Ocak’a kadar uzakta ya da yüz yüze olacak şekilde hiçbir sınav yapılmayacak. 4 Ocak’tan daha sonra salgının gidişatına kadar yeni bir değerlendirme yapılacak ve buna tarafından kararlar alınacak. 

Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile yardım kursları da 4 Ocak 2021’e değin ara verecek ve bu süreçte pansiyonlarda barınma hizmeti verilmeyecek. bununla beraber dün yayınladığımız Ziya Selçuk’un açıklamaları haberinde bazı öğrencilerin imtihan olduğu konusunda yorumlar almıştık. Bakanlıktan şu lahza için bu noktada bir izah etme üretilmiş yok. En dürüst açıklamanın ilerleyen günlerce okul yönetimi ve öğretmenler göre sağlanacağını söyleyebiliriz. 

Comments
To Top