Haber

Mastercard ve İhtiyaç Haritası, 20 İlde Salgın Nedeniyle Zarar Gören İşletmelere Destek Projesini Başlattı

Mastercard ve İhtiyaç Haritası, 20 İlde Salgın Nedeniyle Zarar Gören İşletmelere Destek Projesini Başlattı

Salgının birincil günlerinden bu yandan mecbur olarak alınan önlemler, en fazla Türkiye dört bir yanında hizmet veren lokal esnafı etkiledi. bununla beraber yine salgın sebebiyle gereksinim sahiplerinin sayısı giderek artıyor. 

Ödeme teknolojileri şirketi Mastercard ve Türkiye’nin en köklü sosyal sorumluluk platformlarından İhtiyaç Haritası, El Ele Destek Hareketi ile ihtiyaç sahiplerini ve lokal işletmeleri buluşturmaya hazırlanıyor. Bir nevi sosyal pazaryeri olarak da tanımlama edilebilecek bu hareket kapsamında yerel işletmeler, 27 Kasım 2020 tarihinden itibaren yeni bir iş modeli ile tanıştılar.

El Ele Takviye Hareketi Platformu ile lokal esnaf dijital ile tanışacak:

el ele destek hareketi

İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Gaziantep, Adana, Mersin, Trabzon, Elazığ, Denizli başta almak üzere 20 ilde altyapılar çalışmaları devam ediyor. Projenin esas hedefi, lokal esnafın dijitalleşmesini sağlamak ve gereksinim sahiplerinin de yerel esnaf ile temas kurarak gereksinim gidermelerine yardım etmek. Bu şekilde mikro hesaplı ölçekte, salgının birey ve minik işletmelere verdiği hasar azaltılacak. bununla beraber lokal esnaf da dijitalleşecek ve e-ticaret ile tanışmış olacak.

Mastercard Türkiye Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, “Şirket olarak her zaman, dijital ekonominin baştan, herkes için işlemesini sağlama misyonunu yerine getirmeye yönelik araştırmalar yürütüyorduk. Kapsayıcı büyüme çalışmalarına kaynak uymak nedeniyle 2018 yılında kurulan Mastercard Kapsayıcı Yükselme Merkezi COVID-19 destek programı zarfında,
gereklilik sahibi bireylerin ve lokal işletmelerin desteklenmesi nedeniyle 1.5 milyon TL tutarında bir hibe fonu ilk kez Türkiye’de bir sosyal kooperatife ayırdı” dedi.

Çağlayan’ın açıklamalarına tarafından El Ele Yardım Hareketi zarfında 7000 adet gıda ve hijyen paketi hazırlandı. Bu paketlerin masrafları, benzer bölgedeki paydaşlar kadar karşılanacak ve paketler salgın nedeni ile ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlara ulaşacak.

Mert Fırat: Her il bazında analizler yapıldı

mert fırat

İhtiyaç Haritası Kurucularından Mert Fırat; “Kalkınmanın yalnızca bölgesel veya kentsel ekonomik kaynaklara alt olmadan lokal esnaf ve minik işletmelerin de etkin katkısıyla gerçekleşebileceği bilinciyle hareket ettik. Bu fonu doğru kaynaklara, çabuk ve etkin bir şekilde aktarmak, toparlanma çalışmalarında yerel işletmelere destek olmak gayesiyle, gerçek gereksinim sahipleri ve destekçilerini sosyal pazar yeri platformunda buluşturduk. Mastercard ve İhtiyaç Haritası; gereksinim sahiplerinin ihtiyaçlarını yerel esnaflardan sağlayabileceği bir sistem oluşturdu ve bu proje için her il bazından analizler yaparak bir doğru datanın elde edilmesini sağladık” dedi.

Comments
To Top